Μπακς - Μπουλς 126-96: Ποδαρικό με νίκη στο 2021 και ασταμάτητο Γιάννη! (vid)

Οι Μπακς μπήκαν με το δεξί στη νέα χρονιά, αφού επιβλήθηκαν εύκολα κόντρα στους Μπουλς με 126-96 και κορυφαίο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Εύκολο βράδυ είχαν οι Μπακς κόντρα στους Μπουλς, επικρατώντας με 126-96 στο Μιλγουόκι και ανοίγοντας με τον καλύτερο τρόπο το 2021.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στο ματς προηγούμενοι με 12-5 μέσα στο πρώτο τρίλεπτο, ενώ στο 8' έκαναν το 25-14 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 27-21.

Στο ξεκίνημα της δεύτερη περιόδου, ο Ντόνοβαν αναγκάστηκε να κόψει τον ρυθμό, παίρνοντας δύο φορές συνεχόμενα time out, με τα «ελάφια» να έχουν στείλει τη διαφορά στο +14 (39-25) με δύο διαδοχικά κλεψίματα. Το 62-40, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο είναι ενδεικτικό.

Στο 27' της τρίτης περιόδου η διαφορά πήγε στους 27 (71-44) και χωρίς τον ΛαΒίν αυτή θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό από την περιφέρεια, σκοράροντας το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Έτσι, έκλεισαν την περίοδο στο 96-75.

Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, με τον Μάικ Μπουντενχόλζερ να αδειάζει από νωρίς τον πάγκο του, σκεπτόμενος και τους δύο προσεχείς εντός έδρας αγώνες με τους Ντιτρόιτ Πίστονς. Τελικά, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, οι Μπακς πανηγύρισαν την 11η νίκη τους με 126-96.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο ασταμάτητος στη ρακέτα Γιάννης Αντετοκούνμπο, μετρώντας 29 πόντους (8/14 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 10/18 βολές), 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ αλλά και 2 λάθη. Ακολούθησε ο Κρις Μίντλετον με 14 πόντους (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, ενώ οι Χόλιντεϊ, ΝτιΒιντσέντζο και Κόνατον είχαν από 11 πόντους.

Για το Σικάγο, προσπάθησαν ο Ζακ Λαβίν με 16 πόντους και οι Κόμπι Ουάιτ και Ουεντέλ Κάρτερ τζούνιορ με 12 πόντους έκαστος.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-21, 62-40, 96-75, 126-96

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 14 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 29 (8/14 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 10/18 βολές, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 2 λάθη), Λόπεζ 9 (3), ΝτιΒιντσέντζο 11 (3/4 τρίποντα), Χόλιντεϊ 11 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πόρτις 13 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Όγκαστιν, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Κόνατον 11 (3/3 τρίποντα), Φορμπς 18 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Νουόρα 7, Μέριλ, Oυίλσον 3 (1)

ΜΠΟΥΛΣ (Ντόνοβαν): Oυίλιαμς 8 (4/11 σουτ, 6 ριμπάουντ), Πόρτερ Τζούνιορ 9 (1), Κάρτερ Τζούνιορ 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΛαΒίν 16 (7/16 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Oυάιτ 12 (4/13 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τεμπλ 4, Γιανγκ 14 (2), Γκάφορντ 5, Μοκόκα 4, Ντότσον 4, Κορνέτ 2, Φελίτσιο