Λέικερς - Κλίπερς 109-116: «Χαστούκι» στους πρωταθλητές! (vid)

Οι Κλίπερς ήταν πιο ορεξάτοι και πήραν το πρώτο ντέρμπι της νέας σεζόν στο Λος Άντζελες κόντρα στους Λέικερς με 109-116. Λέοναρντ και Τζορτζ είχαν 59 πόντους συνολικά, χαλώντας τη φιέστα των πρωταθλητών.

Στον πρώτο τους αγώνα τη νέα σεζόν στο NBA, οι Κλίπερς έστειλαν μήνυμα ήταν είναι πιο έτοιμοι από πέρσι και επικράτησαν στο ντέρμπι του Λος Άντζελές με 116-109 κόντρα στους πρωταθλητές Λέικερς.

Πριν το ματς, οι Λέικερς παρέλαβαν τα δαχτυλίδια τους και ήθελαν να συνδυάσουν την πρεμιέρα με νίκη, όμως οι συμπολίτες τους τους χάλασαν την φιέστα.

Ήδη από την πρώτη περίοδο, η ομάδα του Τάιρον Λου ξέφυγε με 19-39, με τους «λιμνανθρώπους» να μειώνουν σε 54-56 στην δεύτερη περίοδο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κλίπερς επέστρεψαν δριμύτεροι, ήταν πιο αποτελεσματικοί και έφτασαν στη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Πολ Τζορτζ με 33 πόντους, με του Καουάι Λέοναρντ να ακολουθεί με 26 πόντους και τον Σερζ Ιμπάκα να προσθέτει άλλους 15.

Για τους πρωταθλητές, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 22 πόντους, ο Άντονι Ντέιβις 18 πόντους και ο πρώην Κλίπερ Μοντρέζλ Χάρελ 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-39, 54-56, 78-89, 109-116

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βογκέλ): Ντέιβις 18 (7 ριμπάουντ), Τζέιμς 22 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκασόλ, Σρούντερ 14 (5/15 σουτ, 2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 9 (1), Μόρις 5 (1), Χάρελ 17 (10 ριμπάουντ), Κούζμα 15 (1), Κουκ, Μάθιους, Καρούσο 3 (1), Χόρτον-Τάκερ 6

ΚΛΙΠΕΡΣ (Λου): Μπατούμ 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λέοναρντ 26 (10/26 σουτ, 1 τρίποντο), Ιμπάκα 15 (2), Μπέβερλι 10 (2), Τζορτζ 33 (5), Πάτερσον 3 (1), Καμπενγκέλε, Ζούμπατς 11 (6), Τζάκσον, Ουίλιαμς 11 (2), Μαν, Κενάρντ 4, Κόφι