Κλίπερς-Νάγκετς 89-104: Στους τελικούς της Δύσης με... περίπατο (vid, pic)

Οι Νάγκετς κέρδισαν άνετα τους Κλίπερς με 104-89 στο Game 7 και προκρίθηκαν στους τελικούς της Δύσης. Το Ντένβερ ήταν πίσω στη σειρά με 3-1!

Οι Νάγκετς επέστρεψαν από μια... χαμένη σειρά (1-3) κόντρα στους Κλίπερς, πήραν τη νίκη με 104-89 στο Game 7 και προκρίθηκαν πανάξια στους τελικούς της Δύσης!

Το Ντένβερ ήταν εντυπωσιακό στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε το προβάδισμα και στην τελευταία περίοδο κράτησε τους Κλίπερς, χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για επτά λεπτά και πήγε τη διαφορά στους 20 πόντους.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ που ήταν αμφίβολος τις προηγούμενες μέρες, έπαιξε και σημείωσε 40 πόντους, με τον Νίκολα Γιόκιτς να προσθέτει 16 πόντους, 22 ριμπάουντ και 13 ασίστ.

Για τους Κλίπερς, ο Μοντρέζλ Χάρελ είχε 20 πόντους, με τον Κουάι Λέοναρντ να μένει στους 14 πόντους με 6/22 σουτ και τον Πολ Τζορτζ στους 10 πόντους με 4/16 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 56-54, 74-82, 89-104.

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 14 (6/22 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μόρις 7 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χούμπατς 6, Μπέβερλι 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρελ 20, Τζάκσον, Γουίλιαμς 7 (3/11 σουτ, 1 τριποντο, 6 ασίστ), ΜακΓκρούντερ, Μαν, Σάμετ 3 (1).

ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 6 (2), Γκραντ 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιόκιτς 16 (22 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 λάθη), Μάρεϊ 40 (6/13 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Χάρις 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πλάμλι 1, Πόρτερ 2 (7 ριμπάουντ), Κρεγκ 6 (6 ριμπάουντ), Μπάτες-Ντιοπ, Μόρις 5 (1), Ντόζιερ, Ντάνιελς.