Σέλτικς-Ράπτορς 102-99: Η Βοστώνη έδειξε χαρακτήρα και έκανε το 2-0! (vid)

Οι Ράπτορς μπορεί να έβαλαν δύσκολα στη Βοστώνη, αλλά στην τελευταία περίοδο βρήκε τις λύσεις, πήρε το ματς (102-99) και έκανε το 2-0 στη σειρά.

Οι Σέλτικς ύστερα από ένα όμορφο παιχνίδι, επικράτησαν 102-99 των Ράπτορς, έκαναν το 2-0 στη σειρά της Ανατολής και φυσικά έχουν το πάνω χέρι για να βρεθούν στους τελικούς της περιφέρειας.

Το Τορόντο όχι μόνο ήταν ανταγωνιστικό αλλά βρέθηκε να προηγείται ακόμη και 12 πόντους προς το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο όμως οι Σέλτικς, με τον Μάρκους Σμαρτ να σκοράρει από παντού, σημειώνοντας 16 σερί πόντους με 4 τρίποντα και ένα τρίποντο και φάουλ, επέστρεψαν και πήραν τη νίκη με 102-99.

Ο Τέιτουμ με 34 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ ων νικητών, ο Σμαρτ είχε συνολικά 19 πόντους (16 στην τελευταία περίοδο) ενώ βοήθησε στο φινάλε ο Γουόκερ με 17 πόντους, εκ των οποίων οι έντεκα στα τελευταία λεπτά.

Ο Τζι Ανουνόμπι είχε 20 πόντους για το Τορόντο και ο Φρεντ ΒανΒλίτ 19.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-28, 48-50, 78-70, 99-102

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 17 (6/16 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ανουνόμπι 20 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκασόλ 6, Λάουρι 16 (0/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΒανΒλίτ 19 (8/22 σουτ, 3/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπουσέρ, Ιμπάκα 17 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πάουελ 4, Ντέιβις.

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 34 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάις 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γουόκερ 17 (6/18 σουτ, 1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σμαρτ 19 (6 τρίποντα, 5 λάθη), Μπράουν 16 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Οτζελέγιε, Γ. Γουίλιαμς 2, Ρ. Γουίλιαμς 11, Γουαναμέικερ.