Γουίζαρντς - Μπακς 113-126: Η κουτουλιά του Αντετοκούνμπο και ο περίπατος των Μπακς (vid)

Οι Μπακς νίκησαν εύκολα τους Γουίζαρντς με 126-113, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έριξε κουτουλιά στον Μόριτζ Βάγκνερ και αποβλήθηκε και ο Ντέμιαν Λίλαρντ πέτυχε 61 πόντους στη νίκη του Πόρτλαντ επί του Ντάλας με 134-131.

Οι Μπακς νίκησαν εύκολα τους Γουίζαρντς με 126-113, αλλά μάλλον οι περισσότεροι ασχολήθηκαν με τα νεύρα του Γιάννη Αντετοκούνμπο και την πιθανή τιμωρία του για την κουτουλιά στον Μόριτζ Βάγκνερ.

Συγκεκριμένα στην αρχή της 2ης περιόδου, ο «Greek Freak», αντέδρασε σε ένα επιθετικό φάουλ που θεώρησε ότι κακώς του χρεώθηκε και ενδεχομένως σε όσα ειπώθηκαν μεταξύ των παικτών. Έριξε κουτουλιά στον Μορίτζ Βάγκνερ και αποβλήθηκε.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν εύκολα με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στα 10 λεπτά που έπαιξε, να έχει 12 πόντους με 1/3 σουτ και 10/12 βολές, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και είχε μία ασίστ και ένα κλέψιμο. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 18 λεπτά και είχε 8 πόντους με 4/8 σουτ, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Εξαιρετικός Λίλαρντ με 61 πόντους

Απίθανη εμφάνιση από τον Ντέμιαν Λίλαρντ ξεχώρισε στη νίκη του Πόρτλαντ επί του Ντάλας με 134-131. Πέτυχε 61 (9 τρίποντα, 17/32 σουτ, 18/18 βολές, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ). Για τους ηττημένους ο Πορζίνγκις είχε 36 πόντους και ο Ντόνσιτς 25 με 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ.