Προμηθέας - ΑΕΚ 57-61: Πήρε το Κύπελλο η «Ένωση» (vids)

Η ΑΕΚ κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας για 5η φορά στην ιστορία της, καθώς νίκησε στον τελικό τον Προμηθέα με 61-57, έχοντας για κορυφαίους τους Ρέι (16π) και Ζήση (11π, 5ασ).

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε νικήτρια του φετινού Κυπέλλου Ελλάδας, για 5η φορά στην ιστορία της, καθώς επικράτησε του Προμηθέα στο Ηράκλειο της Κρήτης με 61-57. Το παιχνίδι δεν είχε θέαμα, κύλησε σε χαμηλό σκορ, με το παιχνίδι να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Με το σκορ στο 57-60, ο Κασελάκης με τρίποντο, δευτερόλεπτα πριν το τέλος, επιχείρησε να στείλει το ματς στη παράταση, αλλά το σουτ που δοκίμασε ήταν κακό και δεν βρήκε στόχο. Στη συνέχεια ο Γιαννόπουλος μέτρησε 1/2 βολές, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα έχοντας για κορυφαίους τους Κέιντρικ Ρέι (16 πόντοι) και Νίκο Ζήση (11 πόντοι, 5 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-29, 38-43, 57-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λίποβι 7 (1), Αγραβάνης 2 (1/11 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Κασελάκης 15 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μάτζαρης 3 (1), Κατσίβελης, Φίλερ 2, Τζόουνς.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 16 (1), Τσάλμερς 3, Τολιόπουλος 3 (1), Ματσιούλις 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 4, Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 6 (1), Σλότερ 5 (4 ριμπάουντ), Γκραντ 2.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πάτρας: 13/32 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 13/25 βολές, 33 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 18/37 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 7/16 βολές, 33 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.