Ρέθυμνο - Κολοσσός: 75 - 65: Στην επόμενη φάση οι Κρητικοί με ΑΕΚ

Το Ρέθυμνο νίκησε με 75 - 65 τον Κολοσσό Ρόδου και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος εκεί όπου περιμένει η ΑΕΚ.

Το Ρέθυμνο πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος αφού επικράτησε του Κολοσσού με σκορ 75-65. Επόμενος αντίπαλος τώρα για την ομάδα της Κρήτης η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στις 9/11.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του παιχνιδιού, το Ρέθυμνο είχε από νωρίς μια διαφορά 12-14 πόντων από την ομάδα της Ρόδου, την οποία διατηρούσε σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου το οποίο έκλεισε με σκορ 38-24.

Στην επανάληψη η διαφορά κυμαινόταν στα ίδια επίπεδα, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο +19 (57- 38) για τους παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά με τελικό σκορ το 75-65 για τους Κρητικούς.

Από το Ρέθυμνο καλύτερος παίκτης ήταν ο Φράνκαπ που σημείωσε 26 πόντους ενώ από τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη εκείνος που προσπάθησε περισσότερο ήταν ο Τζάκσον που σημείωσε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-24, 57-38, 75-65

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Λι 7 (1), Χριστοδούλου 2, Χότον 4, Μαραγκάκης, Καμπερίδης 6 (2), Λαναράς, Γαρέζος, Μάρεϊ 9 (1), Χάρις 9 (3), Γκόρντον 10, Ραζής 2, Φράνκαμπ 26 (6).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 5, Μπρέιζελτον 7, Τζάκσον 16 (1), Τσαλμπούρης 6 (2), Πουλιανίτης 4, Μπρούσεβιτς 2, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 9 (1), Ντάνιελς 2, Κρομά 4, Τουτζιαράκης 10, Παύλος.