Διαγόρας Δρυοπιδέων - Πανιώνιος 93-72: Συντριβή από ομάδα της Α2 κατηγορίας για τους «κυανέρυθρους»!

Ο Πανιώνιος γνώρισε «ντροπιαστική» ήττα από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων με σκορ 93-72 και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων συνέτριψε έναν τραγικό Πανιώνιο στo Αιγάλεω με σκορ 93-72 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα της Α2 κατηγορία που ήταν κυρίαρχη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού θα αντιμετωπίσει τώρα ως γηπεδούχος τη Λάρισα.

«Βουίζει» η μπασκετική πιάτσα για το Διαγόρας Δρυοπιδέων - Πανιώνιος

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Διαγόρας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και έκλεισε την πρώτη περίοδο με σκορ 21-15. Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά για τους γηπεδούχους άνοιξε κι άλλο με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-30.

Στο δεύτερο μέρος ο εξαιρετικός Καράμπουλας μαζί με τον Λιακόπουλο όχι μόνο δεν έδωσαν περιθώρια στον Πανιώνιο να διεκδικήσει τη νίκη αλλά στα τελευταία λεπτά έφτασαν τη διαφορά στους 17 πόντους (70-53). Το παιχνίδι τελικά έληξε στο 93-72 με την ομάδα του Λίβανου να γνωρίζει έναν «ταπεινωτικό» αποκλεισμό.

Από τον Διαγόρα κορυφαίοι ήταν οι Καράμπουλας με 29 και Λιακόπουλος με 25 πόντους ενώ από το «ναυάγιο» του Πανιωνίου ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Ντόρις που σημείωσε 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-15, 39-30, 63-50, 93-72

Διαγόρας (Κωστής): Αγγελόπουλος, Κουκάς, Λεβέντης, Καράμπουλας 29 (4), Πολυτάρχου 18 (2), Πετροδημόπουλος 9 (1), Λιακόπουλος 25 (2), Καρασταμάτης, Βλάχος, Μαχαίρας 7, Γκιουζέλης 5.

Πανιώνιος (Λίβανος): Λιούις 4 ΜακΓκιλ 10 (1), Λι 4, Βεργίνης 5 (1), Μαραγκίδης 3 (1), Καμαριανός, Τζουγκαράκης 2, Μάρτιν 2, Καμπερίδης 6 (2), Πάσαλιτς 9 (2), Ντόρις 17 (2), Λαμπρόπουλος 10 (1).

Διαιτητές: Θεονάς, Παντελίδης, Φραγκούλη