Ολυμπιακός - Κολοσσός 84-53: Πρόκριση με ξέσπασμα Τίμα!

Με τον Γιάνις Τίμα να πραγματοποιεί την πρώτη του καλή εμφάνιση με τον Ολυμπιακό (21 πόντοι), οι Πειραιώτες νίκησαν εύκολα τον Κολοσσό (84-53) και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Ολυμπιακός - Κολοσσός  84-53: Πρόκριση με ξέσπασμα Τίμα!

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς νίκησε στο ΣΕΦ τον Κολοσσό Ρόδου με το επιβλητικό σκορ 84-53. Το μεγάλο κέρδος για τους Πειραιώτες στην αναμέτρηση ήταν η αγωνιστική… αφύπνιση του Γιάνις Τίμα, ο οποίος πραγματοποίησε την πρώτη του καλή εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Γκος, Τίμα, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ. Το παιχνίδι είχε από νωρίς γρήγορο ρυθμό, με τι δύο ομάδες να είναι εύστοχες στην επίθεση και τον Μιλουτίνοφ να διαμορφώνει το 8-7 στο 4’. Ο Τίμα έβρισκε στόχο στην επίθεση, με τον κόσμο να τον χειροκροτεί προσπαθώντας να του δώσει ώθηση, με τον Σπανούλη στη συνέχεια να φέρνει τους γηπεδούχους στο +7 (14-7). Οι Πειραιώτες στη συνέχεια ανέβασαν την πίεση τους στην άμυνα, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με σκορ 21-12.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες συνέχισαν με μία ιδιαίτερη πεντάδα, έχοντας στο παρκέ τέσσερις φόργουορντ και συγκεκριμένα με τους Μάντζαρη, Τουπάν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Πρίντεζη. Ο αξιόπιστος από την περιφέρεια Τουπάν, με δύο συνεχόμενα τρίποντα, με τον Τίμα να βρίσκει και εκείνος στόχο πίσω από τα 6.75 μέτρα, εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (32-14) στο 15’, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό. Ο Μπόγρης πέρασε για πρώτη φορά στο ματς, με τον ΛεΝτέι να χρησιμοποιείται ελάχιστα στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο βρήκε τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να προηγούνται με 44-23 στο σκορ.

Το παιχνίδι στην Τρίτη περίοδο δεν είχε ρυθμό, με τις δύο ομάδες να λειτουργούν βιαστικά, να υποπίπτουν σε λάθη και να αναλώνονται σε φάουλ, με το γκολ-φάουλ του Τίμα στο 25’, να διαμορφώνει το σκορ σε 50-30. Το μεγάλο κέρδος για τον Ολυμπιακό ήταν η αγωνιστική… αφύπνιση του Τίμα, ο οποίος έφτασε τους 16 πόντους στο 28’, δίχως να χάσει δίποντο (4/4), δείχνοντας μέρος των δυνατοτήτων του. Η διαφορά πήγε και στο +25 (55-30), με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 64-40.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΛεΝτέι έβρισκε στόχο από μέση απόσταση, φέρνοντας την διαφορά στο +28 (70-42) στο 32’. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ντέιβιντ Μπλατ να χρησιμοποιεί στα τελευταία λεπτά τόσο τον Τολιόπουλο, όσο και τον Μπόγρη. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο τέλος εύκολα στη νίκη με σκορ 84-53 (με την διαφορά να φτάνει και στο +35 με 79-44), παίρνοντας με επιβλητικό τρόπο την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο κορυφαίος του αγώνα

Χαμόγελα στον Ολυμπιακό με την «αφύπνιση» του Γιάνις Τίμα, ο οποίος μέχρι πρότινος κινούταν σε… ρηχά νερά, έχοντας πραγματοποιήσει απογοητευτικές εμφανίσεις. Κόντρα στον Κολοσσό, ο Λετονός φόργουορντ πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα, καταφέρνοντας να βρει ρυθμό στην επίθεση, δείχνοντας έμπρακτα μέρος των δυνατοτήτων του. Ο συμπατριώτης του Γιάνις Στρέλνιεκς, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση όντας ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, έχοντας 21 πόντους (5/5 δίποντα, 5/5 βολές, 2/10 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ, σε 24 λεπτά συμμετοχής. Μπορεί να ήταν άστοχος από την περιφέρεια, αλλά το σημαντικό είναι πως άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση και να τον αισθάνεται η αντίπαλη άμυνα, καθώς στα προηγούμενα ματς ήταν για αρκετό καιρό... σκιά του καλού εαυτού του. Άξιος συμπαραστάτης του και ο εξαιρετικός Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος σημείωσε νταμπλ-νταμπλ στο ματς με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Πέρα από τους 21 πόντους του Γιάνις Τίμα, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με τον Ολυμπιακό στην επίθεση, οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (46-33), είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (20/11), αλλά και τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Τους Τίμα (21), Βεζένκοφ (13), Τουπάν (11) και ΛεΝτέι (11). Παρά την εύκολη επικράτηση οι γηπεδούχοι τα... έσπασαν από την περιφέρεια, καθώς τέλειωσαν το ματς έχοντας 6/30 (20%) τρίποντα.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια στον Κολοσσό. Έδειξε πως είναι το «αφεντικό» από το ξεκίνημα του αγώνα, επέβαλε τον ρυθμό του, πίεσε στην άμυνα, εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (32-14 το σκορ στο 15’) και έκανε κουμάντο στο ματς από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης, δείχνοντας σοβαρό πρόσωπο.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 44-23, 64-40, 84-53

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 8, Τολιόπουλος, Τουπάν 11 (3), Σπανούλης 3, Τίμα 21 (2), Μιλουτίνοβ 8, Βεζένκοβ 13 (11 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου, Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 11

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Βετούλας): Γκιμπς 6, Μπράουνινγκ 8, Ντουρέν 2, Κέμπτον 3, Άσκα 4 (2/11 δίποντα), Γεωργαλλής 6 (2), Ντιγκς 11 (3), Αγγελάκος, Γεωργάκης 4, Μαυροειδής 9 (9 ριμπάουντ), Παπαδάκης

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/23 βολές, 23/38 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 46 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Τα στατιστικά του Κολοσσού: 4/8 βολές, 17/51 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 33 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο.