ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 82-80: Πήρε το «θρίλερ» ο δικέφαλος του βορρά

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε την ΑΕΚ με 82-80 στο κλειστό της Πυλαίας σε έναν αγώνα πραγματικό θρίλερ που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι Θεσσαλονικείς φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στο τέλος, όταν ο αγώνας πήγε στη διαδικασία των... βολών και τελικά πήραν αυτοί την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου, αφήνοντας εκτός την κάτοχο του τροπαίου.

Ο Μέις εκδήλωσε την τελευταία επίθεση της ΑΕΚ τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη όμως το σουτ που επιχείρησε από τα 8.5 περίπου μέτρα βρήκε στο στεφάνι.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι - χέρι στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη και συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα επτά πόντων, με την ΑΕΚ όμως να επιστρέφει στην τελευταία περίοδο και να διεκδικεί τη νίκη μέχρι την τελευταία επίθεση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζόουνς με 18 π., ενώ καθοριστική ήταν η συμβολή τους Γκος που αν και ξεκίνησε με χαμηλά ποσοστά στα τελευταία λεπτά ήταν ένας από τους πρωταγωνιστές του αγώνα.

Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν ο Μέις (21 π.) και ο Λαρεντζάκης (14 π.), με τον πρώτο ωστόσο να γίνεται στο τέλος μοιραίος παίκτης.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-45, 67-58, 82-80

Ο αγώνας

Ισορροπημένο, με ταχύτητα, εντυπωσιακές, σε αρκετά σημεία, φάσεις και εναλλαγές στο σκορ, το πρώτο μισό της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 2' με 4-7, με τον ΠΑΟΚ να γίνεται... αφεντικό στο παρκέ μετά από σερί 8-0 και κινητήριο μοχλό τον Μορέιρα (5' 12-7). Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η Ένωση ανέτρεψε το εις βάρος της σκηνικό, απέκτησε «αέρα» 5 πόντων (19-24), έχοντας εκφραστές τους Μέις, Ρόμπερσον.

Οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν τάχιστα, με τους Τζόουνς, Γκος να εκτελούν από τα 6.75 και το Μαργαρίτη να στηρίζει το έργο τους (11' 31-24).
Τρεις φορές, από τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου και μετά, οι δύο ομάδες βρέθηκαν σε ισορροπία (33-33, 35-35, 38-38), με την ΑΕΚ να προηγείται στο 18' με +3 (38-41). Διαφορά που στο 21' «ανέβηκε» στο +7 (44-51), με τον Μέις να εκτελεί.

Πιέζοντας αμυντικά και τους Γκος, Μορέιρα, Αθηναίου να βρίσκουν δίοδο προς το καλάθι, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 26' (53-53), ελάχιστα αργότερα, όμως, έχασε από τον πάγκο, εξαιτίας, δεύτερης τεχνικής ποινής, τον προπονητή του. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου διαμαρτυρήθηκε για παράβαση 5'' στον Μέις, που δεν καταλογίστηκε, τιμωρήθηκε από τους διαιτητές για τα παράπονά του, έφυγε αναγκαστικά για τα αποδυτήρια, με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να τον αντικαθιστά.

Η αποβολή του Παπαθεοδώρου αποδείχτηκε... ευεργετική για τον «Δικέφαλο» , καθώς πείσμωσε τους παίκτες και την κερκίδα του. Συνέπεια, αποτέλεσε να... πατήσει γκάζι και να ξεφύγει με +12 (70-58), στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Διαφορά που κράτησε γύρω από το ίδιο επίπεδο, ως τα μισά του δεκαλέπτου (73-64, 74-64).
Με σερί 12-2 και επιθετικές λύσεις τους Μέις, Γκρίφιν, η ΑΕΚ ισοφάρισε (76-76), στα 1'53'' για το τέλος του ματς και πήρε τα ηνία με 2/2 βολές του Λαρεντζάκη (78-79), στα 1'08'' για το τέλος. Ο ΠΑΟΚ είχε ψύχραιμους, στην πορεία, από τη γραμμή των βολών τους Γκος, Αθηναίου και με 4/4 έκανε το 82-79. Στα 6'' για τη λήξη ο Μέις ευστόχησε σε 1/2 βολές, διαμόρφωσε το τελικό 82-80, καθώς στον ελάχιστο χρόνο που απέμεινε, με την κατοχή στην ΑΕΚ, η Ενωση δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή.

* Μέσω ανάρτησης στο twitter η ΚΑΕ ΠΑΟΚ εκφράστηκε για την αποβολή του Ηλία Παπαθεοδώρου στο ματς, χαρακτηρίζοντας την απόφαση των των διαιτητών «Πρωτοφανή. Αγνόησαν ξεκάθαρη παράβαση στην επίθεση της ΑΕΚ, χρέωσαν χωρίς λόγο τεχνική ποινή στον πάγκο»

Διαιτητές: Σχινάς, Πουρσανίδης Γ., Τζαφλέρης

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 18 (5/6 τρίποντα), Μορέιρα 13, Χρυσικόπουλος 3 (1), Κόνιαρης , Αθηναίου 10 (1), Τέπιτς 9 (1), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 1, Χάτσερ 2 , Γκάρετ 4, Γκος 14 (2/8 τρίποντα).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 8, Ματσιούλις 7 (1), Ράταν-Μέις 21 (2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 14 (1/6 τρίποντα), Μωραΐτης 5 (1), Γκρίφιν 4, Σαντ-Ρος 6 (1), Ρόμπερσον 5, Γιαννόπουλος 4, Χάντερ 6.