Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα 80-59: Εύκολα στον τελικό οι «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός χωρίς προβλήματα νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 80-59

Ο Παναθηναϊκός θα είναι και φέτος στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών, καθώς στον σημερινό 1ο ημιτελικό κέρδισε εύκολα στη Λεωφόρο 80-59 τον ΠΑΣ Γιάννινα. Πλέον οι «πράσινες» περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους, που θα προκύψει από το ζευγάρι Ελευθερία Μοσχάτου – Εσπερίδες (ο αγώνας την Τετάρτη). Ο τελικός υπενθυμίζουμε θα γίνει στα Δυο Αοράκια, στις 18 Φεβρουαρίου, πριν από τον τελικό του Κυπέλλου ανδρών.

Όσον αφορά το παιχνίδι, κρίθηκε απ’ το ξεκίνημα, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 16-0. Ο ΠΑΣ μείωσε σε 25-13 και σε 31-21 στη β’ περίοδο. Οι «πράσινες» ξέφυγαν εκ νέου (39-21) και έκλεισαν το ημίχρονο στο +21 (47-26).

Στο ρελαντί ο ΠΑΟ στην επανάληψη πήγε στο 62-34 και στο 30’ ήταν μπροστά με 65-42. Τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη με διαφορά 21 πόντων (80-59).

Η Σταμολάμπρου πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης με 20 πόντους.

Διαιτητές: Ασημακάκη-Χαϊνά-Τσατταλιού
Δεκάλεπτα: 27-13, 47-26, 65-42, 80-59
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 20(4), Παυλοπούλου 11(1), Τσβίτκοβιτς 12(2), Σωτηρίου, Αλεξανδρή 4, Τζόουνς 9, Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Αλέιν 13 (16ρ.), Χαιριστανίδου 8.
ΠΑΣ Γιάννινα (Νανάκος): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 8, Μάρκοβιτς 2, Πηλακούτα 16, Σαρηγιαννίδου 13(1), Μαρίνη 8, Γουίλκινσον 2, Άσμπερι 10(2).