Ο Ολυμπιακός είπε "καλή σεζόν" με νίκη-πρόκριση επί του Χολαργού

Στο ντεμπούτο του για την φετινή σεζόν, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Χολαργό με 85-70 και προκρίθηκε στους "8" του Κυπέλλου. Επόμενος αντίπαλος ο Κολοσσός. Ξεχώρισαν Πρίντεζης (18π) και Μιλουτίνοβ (12π, 9ρ).

Στο ντεμπούτο του για την σεζόν 2018-2019, ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ τον Χολαργό με 85-70 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Επόμενος αντίπαλος ο Κολοσσός Ρόδου. Οι Πειραιώτες έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, παίζοντας ομαδικό μπάσκετ, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση έχοντας 27 ασίστ. Μπορεί να έχασαν την μάχη στα ριμπάουντ (32-34), αλλά τόσο το γεγονός αυτό, όσο και το στοιχείο πως δεν σημείωσαν τρίποντο στο δεύτερο μέρος, δεν τους ενόχλησε στο να κυριαρχήσουν στο παρκέ, κάνοντας... θραύση κοντά στο καλάθι (26/49-53.1%). Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ πίεσαν στην άμυνα, κάτι που αποτυπώθηκε και στα 17 λάθη που μέτρησαν στο ματς οι φιλοξενούμενοι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ήταν ο εντυπωσιακός Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος ήταν ασταμάτητος και απολαυστικός στο παιχνίδι του από την δεύτερη περίοδο και μετά, βρίσκοντας τρομερό ρυθμό στην επίθεση. Ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 18 πόντους, έχοντας 8/10 δίποντα, βάζοντας το ένα σουτ μετά το άλλο, σε 21 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Νίκολα Μιλουτίνοβ που... άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ συνείσφερε κυρίως στην δημιουργία ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος με 6 πόντους και 5 ασίστ, δίνοντας ορισμένες έξοχες τελικές πάσες στους συμπαίκτες του. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι σύντομα, την Κυριακή, στο ίδιο γήπεδο, για την πρεμιέρα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Γκος, Σπανούλη, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ. Ο Σέρβος σέντερ ξεκίνησε «ζεστός», έγινε σημείο αναφοράς μέσα στην ρακέτα και με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 8-0 στο σκορ στο 3’, έχοντας κυριαρχήσει και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια αναλώθηκαν σε λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, «πουλούσαν» τις κατοχές τους στον Χολαργό, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας σε 8-6 στο 6’. Ο Ντέιβιντ Μπλατ έκανε γρήγορο ροτέισον, αλλάζοντας όλη την πεντάδα του (μπήκαν Μάντζαρης, Στρέλνιεκς, Τουπάν, Βεζένκοφ, ΛεΝτέι, με τον τελευταίο να αξιοποιεί την alley-oop ασίστ του Λετονού γκαρντ. Ακολούθως με τρίποντο, ο Αμερικανός σέντερ διαμόρφωσε το 15-10, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19-14.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός αποφάσισε να παίξει περισσότερο γρήγορο μπάσκετ, με τον Πρίντεζη με γκολ-φάουλ να φέρνει την ομάδα του στο +8 (24-16). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρει ρυθμό και από την περιφέρεια, καθώς μετά το τρίποντο του Τουπάν, ήρθε και εκείνο του Σπανούλη, ο οποίος έφερε την διαφορά στο +10 (29-19) στο 15’. Ο Ντέιβιντ Μπλατ συνέχιζε να κάνει ροτέισον, κάνοντας συχνά αλλαγές ώστε να διατηρεί φρέσκια την ομάδα του, με τον Στρέλνιεκς με νέο τρίποντο να διαμορφώνει το 38-24 στο σκορ. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο τρομερός Τίμα δοκίμασε ένα μακρινό και… τρελό σουτ από το ύψος του τριπόντου της άλλης ρακέτας, με την μπάλα να βρίσκει στόχο! Οι διαιτητές αρχικά το μέτρησαν, αλλά ακολούθως κοιτώντας το ριπλέι, αποφάσισαν να το ακυρώσουν, με το σκορ του πρώτου μέρους να «γράφει» 42-32, σε ένα ημίχρονο στο οποίο ο Ολυμπιακός είχε 4/10 τρίποντα και 13 ασίστ.

Πάτησε… γκάζι ο Ολυμπιακός με Πρίντεζη

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες επέστρεψαν στο παρκέ με την βασική τους πεντάδα, με τον Γκος να χάνει ορισμένα εύκολα καλάθια, αλλά ακολούθως στον αιφνιδιασμό έδωσε έξοχη ασίστ στον Πρίντεζη, ο οποίος με κάρφωμα διαμόρφωσε το 49-37. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαζαν τις άμυνες, ασφάλιζαν τα ριμπάουντ και έτρεχαν στο ανοιχτό γήπεδο, με αποτέλεσμα να βρουν ρυθμό, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +16 (53-37) στο 25’. Ο Πρίντεζης δεν έχανε σουτ κοντά στο καλάθι. Είχε γίνει σημείο αναφοράς μέσα στη ρακέτα και κάθε φορά που η μπάλα έφτανε στα χέρια του τέλειωνε τις φάσεις με καρφώματα, διαμορφώνοντας το 60-41 στο σκορ στο 26’, φτάνοντας τους 16 προσωπικούς πόντους με 7/9 δίποντα. Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησε… γκάζι, δείχνοντας την διάθεση να τελειώσει από νωρίς το ματς, με τον ΛεΝτέι να βάζει καλάθια ακόμη και αν δεχόταν έντονη πίεση από τον αντίπαλο, με το προβάδισμα για τους γηπεδούχους να φτάνει και στο +23 (68-45 στο 29’). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να προηγούνται με 70-48, έχοντας σημειώσει 28 πόντους στην επίθεση.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Τίμα, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοβ, με τους Πειραιώτες να πιέζουν σε ολόκληρο το γήπεδο, παρά το προβάδισμα τους. Ο Πρίντεζης συνέχισε να είναι… καυτός και με ένα εντυπωσιακό coast-to-coast διαμόρφωσε το 76-54, με τον Χολαργό στη συνέχεια να να αντιδρά, μετρώντας ένα επί μέρους σκορ 2-12, μειώνοντας σε 78-66 στο 37’. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν δίχως τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτό δεν τους δημιούργησε πρόβλημα στο να φτάσουν εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα με σκορ 85-70, παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 42-32, 70-48, 85-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 6 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τολιόπουλος, Τουπάν 9 (1), Σπανούλης 7 (1/7 σουτ, 4 ασίστ), Τίμα 4 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 12 (6/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Στρέλνιεκς 11 (1), Βεζένκοβ 4, Πρίντεζης 18 (8/10 δίποντα), Μάντζαρης 1, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 11 (3/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο)

Χολαργός (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 2, Οκερεαφόρ 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 2 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 14:10), Φιτζπάτρικ 8 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σπυριδωνίδης 8 (2), Καμπερίδης 13 (3), Κώττας 8, Λόβ 12 (1), Σκουλίδας, Γιάνκοβιτς 13 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ)\

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/25 βολές, 26/49 δίποντα, 4/17τρίποντα, 32 (22-10) ριμπάουντ, 27 ασίστ, 9 λάθη, 10 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 11/14 βολές, 16/33 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 34 (26-8) ριμπάουντ, 19 ασίστ, 17 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπα.