Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Διαγόρα

Ο Διαγόρας στάθηκε ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ κυριάρχησε στο παρκέ, επικράτησε με σκορ 54-76 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πέρασε η ΑΕΚ, η οποία νίκησε τον Διαγόρα Δρυοπιδέων με σκορ 54-76, στο γήπεδο "Σταύρος Βενέτης". Oι γηπεδούχοι στάθηκαν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας και το προβάδισμα με 23-19, αλλά στη συνέχεια οι "κιτρινόμαυροι" κυριάρχησαν στην αναμέτρηση και έλεγξαν τον ρυθμό, φτάνοντας εύκολα στην επικράτηση με σκορ 54-76.

Η "Ένωση" έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Ρόμπερσον με 15 πόντους, ενώ ακολούθηκε ο Λαρεντζάκης με 12. Ο τελευταίος, μάλιστα, τιμήθηκε από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων, καθώς ο αθλητής έχει καταγωγή από την Κύθνο, νησί στο οποίο εδρεύει ο σύλλογος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 32-43, 40-63, 54-76

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σαμόλης): Κουκάς (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Νίκου 4, Νοέας 6 (2), Μάρτζος 6 (2), Καραλής, Κόκκαλης 7 (2), Τσιώκος 13 (9 ριμπάουντ), Μοτσενίγος 2, Καρασταμάτης, Παπαδολιάς 2, Περσίδης 8 (1), Μαχαίρας 6 (7 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 9 (1), Τσαλμπούρης 2, Ματσιούλης 12 (2), Ρατάν-Μέις 6 (3/9 σουτ), Λαρεντζάκης 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μωραΐτης, Γκρίφιν 4, Ρογκαβόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 15 (7/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Γιαννόπουλος 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, Χάντερ 4 (10 ριμπάουντ, 4 κοψίματα)