Ελευθερία - Νίκη Λευκάδας 56-50: Στον τελικό Κυπέλλου για 2η σερί χρονιά η ομάδα του Μοσχάτου

Η Ελευθερία Μοσχάτου 56-50 τη Νίκη Λευκάδας και θα διεκδικήσει το τρόπαιο από τον Παναθηναϊκό

Στον δεύτερο ημιτελικό του φάιναλ φορ Κυπέλλου γυναικών στα Άνω Λιόσια, η Ελευθερία Μοσχάτου ύστερα από σκληρή μάχη κέρδισε τη Νίκη Λευκάδας με 56-50 και θα είναι για 2η συνεχόμενη χρονιά στον τελικό. Για το τρόπαιο θα παίξει με τον Παναθηναϊκό την Κυριακή (14.00).

Με τις δυο ομάδες να ξεκινούν κάπως νευρικά, η Νίκη μπόρεσε να ξεφύγει με 12-6. Η Ελευθερία όμως με ένα δυνατό σημείο και τρίποντα από τις Σταμάτη, Κάλογουεϊ και Στούπα, κατόρθωσε να προσπεράσει με 15-13 που ήταν και το σκορ της α’ περιόδου. Η μάχη συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα κορίτσια του Μοσχάτου να είναι μπροστά στο 15’ με 23-22. Η Ελευθερία πήγε και στο 29-23, για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 31-24 και έχοντας 6/16 τρίποντα.

Η περσινή φιναλίστ πήρε διψήφια διαφορά (34-24) στο ξεκίνημα της επανάληψης. Η Νίκη μείωσε σε 34-29, αλλά η Ελευθερία βρήκε τον τρόπο πάλι να ξεφύγει (39-31). Τα κορίτσια της Λευκάδας μείωσαν σε 43-38 στο 27’, με τις δυο ομάδες να μην βρίσκουν στόχο στα υπόλοιπα λεπτά της γ’ περιόδου. Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, η Νίκη έφερε αρχικά το ματς στο καλάθι (44-42) και ακολούθως ισοφάρισε (48-48). Το μομέντουμ ήταν στις νησιώτισσες που πήραν κεφάλι με 50-48. Η Ελευθερία ωστόσο έβγαλε εγωισμό και προηγήθηκε ξανά με 53-50. Η Φουράκη αστόχησε σε δυο βολές για τη Νίκη και ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα η Ελευθερία πανηγύρισε την πρόκριση με 56-50.

Διαιτητές: Μαρίγλη, Κώτσου, Τσάνταλη

Δεκάλεπτα: 15-13, 31-24, 43-38, 56-50

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Κάλογουεϊ 7 (4ασ.), Στούπα 7, Καρακασίδου 17 (4ασ.), Νάτσκου 6 (9ρ.), Σταμάτη 10, Μπρίουερ 9 (14ρ.), Ταμπάκου.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Νανάκος): Δαμουλάκη 5 (7ρ.), Ο΄Κόνορ 9 (7ρ.), Ντάλα 3, Αξιοπούλου, Αναστασοπούλου 6, Σταχ 3, Φουράκη 6, Κούκη 2, Κάρεϊ 16 (14ρ.).