Περιστέρι - Ολυμπιακός 57-85: Κυπελλούχος ο Θρύλος - Δεν χάνει τίτλο! (highlights)

Ο Ολυμπιακός νίκησε το Περιστέρι (57-85) στον τελικό και αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για 11η φορά στην ιστορία του - Κορυφαίοι οι Πίτερς (26π) και Βεζένκοφ (20π).

Ο Ολυμπιακός είναι ο Κυπελλούχος Ελλάδας και για το 2023. Η αρμάδα του Γιώργου Μπαρτζώκας δεν χαρίζει ούτε έναν τίτλο. Οι Πειραιώτες νίκησαν άνετα (57-85) στον τελικό το Περιστέρι και κατέκτησαν για δεύτερη σερί χρονιά το τρόπαιο στη διοργάνωση. Συνολικά, μάλιστα, έχουν σημειώσει το «4 στα 4» από τη στιγμή που επέστρεψαν στην πρώτη κατηγορία, σαρώνοντας τα τρόπαια σε κάθε θεσμό στις εγχώριες διοργανώσεις.

Οι Πειραιώτες μπήκαν στο ματς με συγκέντρωση, κυριαρχήσαν από τα πρώτα λεπτά στο παρκέ, προηγήθηκαν με +30 (11-41) στο 16' και από εκεί και έπειτα το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης οι Σάσα Βεζένκοφ (20 πόντοι) και Άλεκ Πίτερς (26 πόντοι), ενώ ήταν πολύτιμη και η συνεισφορά του Μουσταφά Φαλ (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το ματς έχοντας 14/29 τρίποντα (48,3%), δίνοντας ρεσιτάλ από την περιφέρεια. Ομαδικό μπάσκετ για ακόμη μία φορά με 26 ασίστ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ το Περιστέρι άρχισε το ματς με τους Φρανσίσκο, Ντένμον, Κασελάκη, Ραντάνοφ και Μπίλαν. Οι Πειραιώτες μπήκαν με αποφασιστικότητα και συγκέντρωση στο ματς, έχοντας όπως πάντα έξοχη κυκλοφορία της μπάλας. Ο κυρίαρχος Φαλ εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (2-12), ο Βεζένκοφ είχε πάρει... φωτιά από την περιφέρεια, με το Περιστέρι να τα έχει βρει σκούρα απέναντι στην ερυθρόλευκη άμυνα. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν απελπιστικά άστοχη, με τους Πειραιώτες να βγάζουν αιφνιδιασμούς, ελεύθερα σουτ και να κινούνται έξοχα μακριά από τη μπάλα. Παπανικολάου-Βεζένκοφ έβγαζαν συνεργασίες (7-19 στο 8'), ο Μωραίτης ακολούθως έδωσε... ανάσα από την περιφέρεια, αλλά η απάντηση ήταν άμεση με τον ίδιο τρόπο από τον Παπανικολάου. Σκορ πρώτης περιόδου 10-26, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να έχουν 7/10 δίποντα (70%) και 4/6 τρίποντα (66,7%), 9 ασίστ και 4 κλεψίματα, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να έχει ήδη 10 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι κυρίαρχος στο παρκέ. Ο Πίτερς είχε πάρει... φωτιά από την περιφέρεια (πέτυχε 11 πόντους σε 10 λεπτά), οι Πειραιώτες κυκλοφορούσαν τη μπάλα με ταχύτητα, με τον Σλούκα να εκτοξεύει τη διαφορά στο +30 (11-41) στο 16'. Οι Ντένμον και Φρανσίσκο στη συνέχεια έδωσαν πνοή στην ομάδα τους με μακρινά σουτ (19-43), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με το επιβλητικό σκορ 21-45. Ο Βασίλη Σπανούλης προσπαθούσε να «αφυπνίσει» τους παίκτες του, οι οποίοι έδειχναν παραδομένοι στις διαθέσεις των ερυθρολεύκων. O Oλυμπιακός τέλειωσε το πρώτο μέρος έχοντας 9/14 δίποντα (66,7%), 7/15 τρίποντα (46,7%), έχοντας πάρει τη μάχη στα ριμπάουντ (12-17). Ρεσιτάλ ομαδικότητας για ακόμη μία φορά (14 ασίστ), λειτουργώντας εξαιρετικά και στην άμυνα. Το Περιστέρι ήταν απελπιστικά άστοχο (3/16 δίποντα-18,8%, 4/14 τρίποντα-28,6%), αδυνατώντας να βρει ρυθμό στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό. Ο Φαλ έγινε σημείο αναφοράς μέσα στη ρακέτα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος τέλειωνε όλες τις φάσεις, ενώ στο 24' ο Βεζένκοφ με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +31 (21-52) για τους ερυθρόλευκους. Το Περιστέρι είχε παθητικό ρόλο στο ματς, με τους Πειραιώτες να κυκλοφορούν έξοχα τη μπάλα, φτάνοντας και στο +37 (31-68) με μακρινό σουτ του Βούλγαρου φόργουορντ. Το σκορ στο 30' έγραφε 34-68 για το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Πίτερς συνέχιζε να δίνει ρεσιτάλ από την περιφέρεια, φτάνοντας τους 20 προσωπικούς πόντους στο ματς (42-79) με 6/8 τρίποντα. Η διαφορά είχε φτάσει ξανά στο +37. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στη συνέχεια έριξε στο ματς και τον Τζορτζ Πάπας, o Bασίλης Σπανούλης έριξε στο παρκέ και τους νεαρότερους παίκτες του Περιστερίου. Ο τρομερός Πίτερς ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους, με τον Ολυμπιακό να κατακτά το τρόπαιο απέναντι στο Περιστέρι με σκορ 57-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-26, 21-45, 34-68, 57-85

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 2 , Φρανσίσκο 5 (2/9 σουτ) , Κόλεμαν 2 , Μωραΐτης 16 (3/8 τρίποντα) , Ραντάνοβ 2, Πουλιαμότης 6 (2) Ντένμον 7 (2/8 σουτ) , Κασελάκης 3 (1) , Χουγκάζ 7 (4 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (5 ασίστ), Ζούγρης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (5 ασίστ) , Κάναν 3 , Λούντζης, Λαρεντζάκης (3 λάθη), Πάπας, Φαλ 13 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ) , Σλούκας 5 , Βεζένκοβ 20 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 9 , Μπόλομποϊ 3 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Πίτερς 26 (8/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 14/34 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 5/10 βολές, 22 ριμπάουντ ( 15 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/25 δίποντα, 14/29 τρίποντα, 11/16 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 6 επιθετικά), 26 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη, 5 μπλοκ