ΑΕΚ - Περιστέρι 65-77: Με σόου Φρανσίσκο οι «κυανοκίτρινοι» στον τελικό (highlights)

Το Περιστέρι νίκησε τη «λαβωμένη» ΑΕΚ με 77-65 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου

Με τρομερό τον Σιλβέν Φρανσίσκο (33π.) το Περιστέρι νίκησε την «πληγωμένη» ΑΕΚ με 77-65 και για πρώτη φορά στην ιστορία του θα παίξει στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» καθάρισαν το ματς στο τέλος, εκμεταλλευόμενοι τα προβλήματα της «Ένωσης» που δεν άντεξε μέχρι το 40’.

Η ΑΕΚ με τον Γιάνκοβιτς προηγήθηκε με 4-0, αλλά γρήγορα το Περιστέρι έκανε το 4-8. Οι «κυανοκίτρινοι» πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και με τρίποντα των Μωραϊτη και Ντένμον ξέφυγαν με 21-15. Η λήξη του α’ δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Σπανούλη μπροστά με 24-21.

Η ΑΕΚ με τον Μακ Γκριφ προσπέρασε με 26-24 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου. Η άμυνα ζώνης της «Ένωσης» είχε δημιουργήσει προβλήματα στο Περιστέρι. Οι «κυανοκίτρινοι» κατόρθωσαν ωστόσο να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ (30-29). Νέα αλλαγή στο προβάδισμα, με την ΑΕΚ να κάνει το 34-30. Με μπάζερ-μπίτερ του Μάιλς, ο Δικέφαλος πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 39-34.

Με τον Φρανσίσκο το Περιστέρι ισοφάρισε 39-39 στο ξεκίνημα της επανάληψης και ο ίδιος με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα ξανά στην ομάδα του (42-39). Πάλι ο Γάλλος για το 44-39, φτάνοντας τους 19 πόντους! Η ΑΕΚ όμως με ένα 9-0 προηγήθηκε εκ νέου με 48-44. Με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, η γ’ περίοδος έκλεισε στα ίσα (53-53), με την ΑΕΚ να βλέπει και τον Ουίλιαμς να τραυματίζεται.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. H «Ένωση» προηγήθηκε με 58-53 και 59-55, αλλά το Περιστέρι ισοφάρισε (59-59). Ο Γιάνκοβιτς έκανε το 62-59, όμως οι «κυανοκίτρινοι» με τρίποντα των Κασελάκη και Φρανσίσκο ξέφυγαν με 62-67. Με γκολ-φάουλ του Φρανσίσκο το Περιστέρι πήγε στο +8 (70-62) και ο ίδιος έκανε το 73-62, με την ΑΕΚ να έχει μείνει από δυνάμεις. Ο ημιτελικός είχε κριθεί και η ομάδα του Σπανούλη έφτασε στη νίκη με 77-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-34, 53-53, 65-77

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέζιερ 2, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 2 (6ασ.), Φλιώνης 6, Μακ Γκριφ 9, Γιάνκοβιτς 11 (4ασ.), Μάιλς 21 (6ρ.), Γόντικας 2, Παπαδάκης, Ουίλιαμς 6, Στρέλνιεκς 6.

Ομαδικά στατιστικά: 11/29 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 13/14 βολές, 28 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 18 λάθη

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 9, Φρανσίσκο 33 (4ασ.), Κόλεμαν 1, Μωραϊτης 3 (4ασ.), Ραντάνοφ, Ντένμον 10 (4ασ.), Κασελάκης 11 (9ρ.), Περσίδης, Χουγκάζ, Χάμερ 10 (7ρ.).

Ομαδικά στατιστικά: 14/26 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 19/25 βολές, 34 ριμπάουντ (25-9), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 16 λάθη