Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 73-81: Το Κύπελλο ξανά στον Πειραιά!

Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2022 ο Ολυμπιακός που νίκησε τον Παναθηναϊκό (73-81) στον τελικό - Ατσαλένια άμυνα στην 4η περίοδο, καθώς οι Πειραιώτες δεν δέχτηκαν καλάθι εντός παιδιάς - Σούπερ Ντόρσεϊ-Βεζένκοφ.

Ο Ολυμπιακός είναι ο Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2022! Οι Πειραιώτες νίκησαν τον Παναθηναϊκό στον τελικό με σκορ 73-81 και επέστρεψαν στους εγχώριους τίτλους, καθώς ο τελευταίος είχε σημειωθεί το 2016. Οι «ερυθρόλευκοι» με αυτόν τον τρόπο κατέκτησαν το 10ο τρόπαιο τους στην ιστορία τους στη διοργάνωση (το πρώτο μετά το 2011) και έβαλαν πλώρη για το πρώτο τους νταμπλ μετά το 1997.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος για σχεδόν τρία δεκάλεπτα στον τελικό. Προηγήθηκε με +12 (59-47) στην 43η περίοδο, ενώ το σκορ ήταν 67-58 στο 30'. Στην τελευταία περίοδο, όμως, ο Ολυμπιακός έφερε τα πάνω-κάτω. Με ατσαλένια άμυνα, κρατώντας τους "πράσινους" χωρίς καλάθι εντός παιδιάς σε ολόκληρο τελευταίο δεκάλεπτο, έφερε τα πάνω-κάτω! Με σερί 15-0 προηγήθηκε με +6 (67-73) στο 37' με το τρίποντο του Ντόρσεϊ, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στη συνέχεια να ελέγχουν τον ρυθμό και να φτάνουν στην επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Ντόρσεϊ με 21 πόντους (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα), νταμπλ-νταμπλ από τον Βεζένκοφ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Σλούκας είχε 10 πόντους και 5 ασίστ, αλλά δεν έπαιξε στην τελευταία περίοδο. Ενδεχομένως δικαιολογημένα καθώς ο Τόμας Ουόκαπ ήταν εξαιρετικός σε άμυνα, δημιουργία, αλλά και επίθεση.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους τους Σλούκα, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ ο Παναθηναϊκός με Μποχωρίδη, Νέντοβιτς, Σαντ-Ρος, Ουάιτ και Παπαγιάννη. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με νευρικότητα, χάνοντας αρκετά σουτ, με τους "πράσινους" παράλληλα να λειτουργούν περισσότερο ψύχραιμα και μεθοδικά. Με τον Μποχωρίδη το "τριφύλλι" προηγήθηκε με 7-0 στο σκορ, κάνοντας καλό ξεκίνημα στο ματς. Η ομάδα του Πρίφτη είχε κλειστεί μέσα στη ρακέτα και έδινε το τρίποντο στον Ολυμπιακό, ο οποίος στη συνέχεια αντέδρασε. Με τα μακρινά σουτ των Βεζένκοφ-Ντόρσεϊ, οι παίκτες τουΜπαρτζώκα προηγήθηκαν με 9-10 στο σκορ στο 6'. Στη μάχη στο "5", πάντως, ο Παπαγιάννης είχε πάρει όλες τις μάχες απέναντι στον Φαλ, σε άμυνα και επίθεση. Οι "κόκκινοι" στη συνέχεια έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, προηγήθηκαν με +4 με τον Βεζένκοφ, με το 17-21 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ. Ο Βούλγαρος διαμόρφωσε το 24-27 στο σκορ, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν η μία μετά την άλλη. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο "καυτός" Νέντοβιτς. Με δύο σερί τρίποντα έφερε μπροστά την ομάδα του στο σκορ (37-34) στο 17', έχοντας φτάσει τους 19 πόντους στο ματς με 4/7 τρίποντα. Ο ΜακΚίσικ στη συνέχεια έφερε το σκορ στα ίσα (37-37), αλλά οι «πράσινοι» είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους. Με το κάρφωμα του Παπαγιάννη και το καλάθι σχεδόν στην εκπνοή από τον Μέικον, ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια όντας στο +6 (45-39), έχοντας πλέον τη ψυχολογία με το μέρος του. Ο Ντόρσεϊ έμεινε σε όλο το δεκάλεπτο στον πάγκο, με τους Πειραιώτες να έχουν χάσει αρκετά σουτ (10/21 δίποντα) κοντά στο καλάθι.

Στο +12 ο ΠΑΟ - Τρομερή αντίδραση και «κόκκινη» ανατροπή

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, κυριαρχώντας στην αναμέτρηση. Ο Παπαγιάννης συνέχιζε να κερδίζει τις φάσεις απέναντι στον Φαλ, ενώ στο 24' ο Σαντ-Ρος με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (57-47) για πρώτη φορά στο ματς. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος, αναλωνόταν σε λάθη, δίνοντας και αιφνιδιασμούς στους "πράσινους", οι οποίοι με τον Ουάιτ ξέφυγαν και με +12 (59-47). Οι Πειραιώτες δεν έπαιζαν άμυνα και δεχόντουσαν καλάθι σχεδόν σε κάθε φάση, με τον Εβανς να κάνει κουμάντο στο παιχνίδι πάνω από τη στεφάνη (65-55 στο 28'). Το σκορ της περιόδου 67-58.

O Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο συνέχισε με τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Μάρτιν, ενώ ο Παναθηναίκός με τους Μέικον, Νέντοβιτς, Σαντ-Ρος, Ουάιτ και Παπαγιάννη, . Οι Πειραιώτες μπήκαν στο παρκέ περισσότερο αποφασισμένοι και με ένα σερί 7-0, οι "ερυθρόλευκοι" μείωσαν σε 67-64, βάζοντας και πάλι... φωτιά στο ματς. Ο Πρίφτης πήρε τάιμ-άουτ, αλλά ο Μάρτιν μείωσε στον πόντο (67-66) στο 33'. Οι "κόκκινοι" είχαν σκληρύνει την άμυνα τους, έπαιρναν τα ριμπάουντ και είχαν κρατήσει δίχως σκορ τους "πράσινους". Ο ΜακΚίσικ με σερί πόντους έφερε την ομάδα του στο +3 (67-70) στο 35', ενώ στο 37' ο Ντόρσεϊ έβαλε στη λήξη χρόνου μεγάλο τρίποντο (67-73). Το εντυπωσιακό σερί των ερυθρολεύκων σταμάτησε στο 15-0 με τις βολές του Ουάιτ (69-73), με το "τριφύλλι" να μένει οκτώ λεπτά χωρίς σκορ στην τέταρτη περίοδο. Ο Βεζένκοφ ευστόχησε σε κρίσιμο φόλοου (71-77), το ματς είχε ήδη κριθεί, με τον Ολυμπιακό στο τέλος να φτάνει στην κατάκτηση του τίτλου με σκορ 73-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 10 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/2 βολές), Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 4, Γουάιτ 15 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 23 (1/6 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ασίστ), Έβανς 6, Σαντ Ρος 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουυόκαπ 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 21 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Φαλ 7 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 18 (4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 13 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (4 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 16/28 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 17/19 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 22/40 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 16/22 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.