Προμηθέας - Παναθηναϊκός 68-85: Στον τελικό με ανατροπή (highlights)

Ο Παναθηναϊκός έχανε στο πρώτο δεκάλεπτο με 14 πόντους διαφορά, αλλά κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και επικράτησε με 85-68 του Προμηθέα Πατρών παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του Φάιναλ φορ του Κυπέλλου

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 85-68 του Προμηθέα Πάτρας στον ημιτελικό του Φάιναλ φορ για το Κύπελλο Ελλάδας στο μπάσκετ και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Ολυμπιακός- ΑΕΚ, που ξεκινά στις 8μμ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταπληκτικό για τον Προμηθέα, που… έπιασε από τον λαιμό τον Παναθηναϊκό και με πολύ καλή άμυνα τον υποχρέωσε να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο.

Ο Νέντοβιτς ήταν άστοχος και οι υπόλοιποι παίκτες του Πρίφτη εκτός κλίματος με τους Πατρινούς έχοντας τον Αγραβάνη πρωταγωνιστή να κλείνουν την πρώτη περίοδο με 27-13.

Η ανωτερότητα του Προμηθέα συνεχίστηκε με τον Νέντοβις να είναι απελπιστικά άστοχος (1/8 σουτ).

Ωστόσο ο Σέρβος… ξύπνησε στα τελευταία τρία λεπτά και καθώς ο Προμηθέας δεν βρήκε τρόπους να σκοράρει οι «πράσινοι» επέστρεψαν στο ματς παίρνοντας προβάδισμα με 35-36 στο 18’ και το πρώτο μέρος να βρίσκει τους «πορτοκαλί» να προηγούνται με 39-38.

Με τον Έβανς να κερδίζει τις «μάχες» σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός κατάφερε παρά την αστοχία του από την περιφέρεια να πάρει το προβάδισμα και να επιβάλει το παιχνίδι του.

Την ίδια στιγμή ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να τρέξει πάνω στο παρκέ, κάνοντας βιαστικές επιλογές, ενώ ήταν άστοχος από την περιφέρεια.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με όπλο την άμυνά τους και κατάφεραν με τους Μέικον, Παπαγιάννη να δίνουν λύσεις, να προηγηθούν με 62-79 στο 38’ και να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 68-85, που τους έδωσε την πρόκριση στον τελικό του Φάιναλ φορ.
Τα δεκάλεπτα: 27-13, 39-38, 50-58, 68-85.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 19 (8/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 4 (6 ασίστ), Χαντ 6 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Σίμπσον 11 (1/5 τρίποντα), Άντριτς 9 (1), Μπαζίνας 2, Τανούλης.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πάτρας: 23/41 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 7/9 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 12 (2), Παπαγιάννης 12 (6/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Κασελάκης (4 ασίστ), Ουάιτ 12 (7 ριμπάουντ), Γιόβιτς (0/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 17 (2/5 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 κλεψίματα), Έβανς 15 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας 6 (2), Σαντ Ρος 8 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός: 21/37 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 16/21 βολές, 38 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 17 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη, 7 μπλοκ.