Προμηθέας-ΠΑΟΚ 100-86: Ανώτερος ο Προμηθέας, πήρε δίκαια τη πρόκριση (highlights)

Ο Προμηθέας δεν είχε αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο, με τη προσπάθεια του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μισό να μην αποδεικνύεται αρκετή και εν τέλει να γνωρίζει την ήττα με 100-86. Στο φάινλ φορ του Κυπέλλου οι Πατρινοί που περιμένουν να μάθουν αύριο (6/2) τον αντίπαλό τους. Στους 27 πόντους σταμάτησε ο Αγραβάνης

Ο Προμηθέας αποδείχθηκε ανώτερος του ΠΑΟΚ, έχοντας το πλήρη έλεγχο για ένα ημίχρονο, με τη διαφορά που «έχτισε» στο διάστημα αυτό (25 πόντοι) να αποδεικνύεται ανυπέρβλητο εμπόδιο για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι γνώρισαν μία δίκαιη ήττα με 100-86. Στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας για ακόμη μία χρονιά ο Προμηθέας, ο οποίος θα μάθει αύριο (6/2) τον αντίπαλό του στον ημιτελικό.

Οι γηπεδούχοι, μετά το «μουδιασμένο» πρώτο πεντάλεπτο» όπου βρέθηκαν πίσω με 8-12, επέβαλαν το ρυθμό τους και με όπλο τη καλή τους άμυνα, αλλά και τη γραμμή των ψηλών τους, πήραν διψήφια διαφορά και διατηρώντας τη μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου, όπου τους βρήκε στο +13 (31-18).

Η κυριαρχία του Προμηθέα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η αποτελεσματικότητα του στο μετόπισθεν, μεταφραζόταν σε εύκολους πόντους στα έμπροσθεν, για να έρθει και η μεγαλύτερη διαφορά του μέχρι εκείνο το σημείο (+23 στο 5:42). Παρά τις (μεμονωμένες) προσπάθειες των φιλοξενούμενων να μειώσουν τη διαφορά, οι Πατρινοί έβρισκαν συνεχώς τη λύση, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με σχεδόν διπλό σκορ (60-35).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε παρόμοια εξέλιξη με το πρώτο, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα προσπαθώντας να πιάσει στον… ύπνο την ομάδα του Ηλία Ζούρου. Εν μέρει το κατάφερε, ρίχνοντας τη διαφορά στους 18 (65-47), ωστόσο η αντίδραση του Προμηθέα δεν άργησε να έρθει, για να επιστρέψει η διαφορά στα επίπεδα των 20+ πόντων. Ωστόσο οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να τρέξουν και νέο σερί, ρίχνοντας τη διαφορά στο τέλος της περιόδου στους 16 (78-62.

Η τέταρτη περίοδος, αποτέλεσε τη συνέχεια της προσπάθειας της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη, η οποία κατάφερε να φτάσει τη διαφορά σε μονοψήφιο για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο (78-69). Κάπου εκεί, όμως, φάνηκε οι φιλοξενούμενοι να μένουν από δυνάμεις, με τον Προμηθέα να το εκμεταλλεύεται και να επαναφέρει τη διαφορά στα επίπεδα των 15 πόντων, διατηρώντας τη μέχρι το τέλος, για να πάρει μία δίκαιη πρόκριση στο φίναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδας.

Δεκάλεπτα: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10 (1/6 σουτ, 7/7 βολές, 8 ασίστ), Γκραντ 24 (9/11 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χαντ 7, Αγραβάνης 27 (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/15 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 8 (2), Ρογκαβόπουλος, Σίμπσον 11 (3/4 τρίποντα), Άντριτς 6 (2).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς, Λι 9 (4/4 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γκριν 9 (1), Χριστοδούλου, Λαβ 17 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Καμαριανός 2, ΝτιΛεο 5 (1), Μάντζαρης 5 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καμπερίδης 3 (1), Τζόουνς 15 (6/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 8 (2), Γιάνκοβιτς 13 (4 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 22/36 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 26/34 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 7 επιθετικά), 26 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 25/42 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 15/17 βολές, 21 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 2 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 8 λάθη.