ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 60-61: Τον κέρδισε ξανά και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου!

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού νίκησαν ξανά τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 61-60 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε ξανά τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, αυτή τη φορά για το Κύπελλο με 61-60, και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης! Σταμολάμπρου (18π.) και Νικολοπούλου (13π.) πρώτες σκόρερ του Θρύλου που έδειξε χαρακτήρα στο φινάλε. Για τον Δικέφαλο καλύτερες Παυλοπούλου (16π.) και Στάνλεϊ (14π.).

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες νευρικές και άστοχες. Καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει και η α΄ περίοδος έληξε με 13-14. Ο ΠΑΟΚ με ένα 6-0 στο ξεκίνημα της β΄ περιόδου έκανε το 19-14. Ο Ολυμπιακός μείωσε 22-20 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Δικέφαλο μπροστά (26-24). Πρώτη σκόρερ για τον ΠΑΟΚ η Στάνλεϊ (10π.), ενώ από τον Ολυμπιακό 8 είχε η Σταμολάμπρου. 0/7 τρίποντα οι γηπεδούχες, 0/10 οι φιλοξενούμενες!

Η μάχη συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τις δυο ομάδες δίπλα-δίπλα στο σκορ. Με τρίποντο της Νικολοπούλου ο Ολυμπιακός έκλεισε μπροστά την γ΄ περίοδο (41-44). Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 44-49 στα πρώτα λεπτά της δ΄ περιόδου. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε 54-56, αλλά η Σταμολάμπρου έκανε το 54-58. Η Παυλοπούλου μείωσε σε 56-58, άστοχη η Πλουφ και λάθος η Κουϊνόνες. Η Τόλφρι έκανε το 56-60, για να μειώσει πάλι η Παυλοπούλου (58-60). Στα 8΄΄ η Σταμολάμπρου πήγε στη γραμμή και με μια βολή έκανε το 58-61. Η Παυλοπούλου πήρε την τελευταία προσπάθεια, αλλά δεν τα κατάφερε και απλά η Χόλιβεϊ έγραψε το τελικό 60-61 στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 26-24, 41-44, 60-61

Διαιτητές: Γερακίνης-Ξέρας-Παζώλης
ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χόλιβεϊ 9 (8ρ.), Στάνλεϊ 14 (11ρ.), Χαιριστανίδου 3, Μακιτάλο 7, Παυλοπούλου 16 (1τρ., 7ρ.), Κατσαμούρη, Κιλαζίδου 2 (3ασ.), Κουϊνόνες 9 (8ρ., 4κλ.).
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 8 (6ρ.), Τόλφρι 7 (1), Σταμολάμπρου 18 (7ασ., 3κλ.), Σταμάτη 2, Αλεξανδρή, Νικολοπούλου 13 (3τρ., 5ρ., 4ασ.), Φουράκη, Δίελα 2, Βίτολα 4 (11ρ.), Χάμπλιν 7 (7ρ.).

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Πολύ σκληρό ματς και συνθήκες, αφού το γήπεδο είχε επτά βαθμούς! Έτσι, οι δύο ομάδες σούταραν με χαμηλά ποσοστά στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είχε 0/7 τρίποντα κι εμείς 0/10 τρίποντα. Στο δεύτερο ημίχρονο, χρειάστηκε να κρατήσουμε μικρό ροτέισον και να έχουμε έξι-επτά παίκτες ζεστές. Στο τέλος είχαμε τον έλεγχο, τα κορίτσια έκαναν τη δουλειά τους και κέρδισαν αυτό το ματς για όλη την οικογένεια του Ολυμπιακού. Είμαστε στα ημιτελικά και αυτό μετράει».

Αγγελική Νικολοπούλου: «Καταφέραμε και πήραμε τη νίκη σε ένα γήπεδο με αντίξοες συνθήκες! Δεν παρουσιαστήκαμε συγκεντρωμένες στο γήπεδο και ήμασταν αρκετά νευρικές. Παρόλα αυτά, πήραμε τη νίκη που χρειαζόμασταν, για να περάσουμε στα ημιτελικά του Κυπέλλου».