Κύπελλο Ελλάδας: Το Λαύριο πέταξε έξω (90-85) την ΑΕΚ (vids)

Το Λαύριο πέταξε έξω την κάτοχο του τίτλου ΑΕΚ (90-85 στην παράταση) και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας!

Το λεοντόκαρδο Λαύριο μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι νίκησε στην παράταση την ΑΕΚ με 90-85 και πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου! Ο αντίπαλός του θα προκύψει απ΄ το ζευγάρι Παναθηναϊκού – Περιστερίου. Το Λαύριο είχε νικήσει την ΑΕΚ και στο πρωτάθλημα! Ντιαλό (23π.), Μουράτος (19π.) και Ντέιβις (16π.) τριπλέτα-φωτιά για την ομάδα του Σερέλη. Για την ΑΕΚ (περσινή Κυπελλούχος) δεν ήταν αρκετοί Μέικον (24π.) και Λάνγκφορντ (17π.).

Στο φιλμ της αναμέτρησης, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και με ένα επιμέρους 12-3 έκλεισε το α΄ δεκάλεπτο με προβάδισμα 8 πόντων (24-16). Το Λαύριο ήταν άστοχο, με τον Ντάριλ Μέικον να οδηγεί επιθετικά την ΑΕΚ.

Η «Ένωση» έκανε το 28-20 στο ξεκίνημα της β΄ περιόδου, όμως το Λαύριο χάρη στον Κόζεϊ μπόρεσε να κρατηθεί μέσα στο παιχνίδι (24-28). Οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν και έφεραν το ματς στα ίσα (30-30) με τρίποντο του Μουράτου! Το Λαύριο προσπέρασε μάλιστα (35-32), για να φέρει μπροστά την ΑΕΚ (37-35) με τη λήξη του ημιχρόνου ο Λάνγκφορντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μάχη! Λαύριο και ΑΕΚ συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της γ΄ περιόδου, με την «Ένωση» με ένα 7-2 να κάνει το 58-52 στο 30΄. O Δικέφαλος προηγήθηκε με 60-53 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως το Λαύριο επανέκαμψε αμέσως (59-60). Μάλιστα, με γκολ φάουλ του Ντιαλό πήρε και κεφάλι με 64-62 στο 35΄! Η ομάδα του Σερέλη πήγε και στο +4 (66-62), δείχνοντας να έχει το μομέντουμ. Ο Κάρτερ έκανε το 70-64, με το Λαύριο να …αγκαλιάζει την πρόκριση! Η ΑΕΚ μείωσε σε 72-70, αλλά ο Περσίδης έκανε το 74-70. Ο Ζήσης με τρίποντο κράτησε όρθια την «Ένωση» (74-73). Άστοχος σε τρίποντο ο Κάρτερ και ο Μέικον με μια βολή στα 11΄΄ ισοφάρισε 74-74! Στην κρισιμότερη επίθεση του αγώνα ο Ντέιβις αστόχησε, και στην εκπνοή ο Λάνγκφορντ ευστόχησε σε τρελό σουτ πίσω απ΄ το κέντρο, αλλά ήταν εκπρόθεσμο (είδαν τη φάση στο βίντεο οι διαιτητές).

Παράταση λοιπόν, κι εκεί το Λαύριο προηγήθηκε με 88-85 στα 11΄΄! Κακή επαναφορά από τον Ζήση και ο Ντιαλό με κάρφωμα έστειλε το Λαύριο στα ημιτελικά!

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-37, 52-58, 74-74 (κ.α.), 90-85.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κόζεϊ 11, Κάρτερ 6 (7ασ), Σάβατζ 2, Μουράτος 19, Ντιαλό 23, Ντέιβις 16 (6ρ, 4κλ), Περσίδης 9, Ανοσίκε 4, Γερομιχαλός, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος.

Ομαδικά στατιστικά: 34/42 βολές, 22/40 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 26 ριμπάουντ (20-6), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 15 λάθη

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Μέικον 24, Λάνγκφορντ 17 (4ασ), Μασιούλις 11, Γιάνκοβιτς 3, Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 4, Ζήσης 5, Μωραϊτης, Μόουζες 9, Σλότερ 8 (8ρ, 3κλ).