Ο μέγας Σπανούλης "σκότωσε" την Βαλένθια

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Βαλένθια με 80-70, έχοντας για πρωταγωνιστή τον συγκλονιστικό Βασίλη Σπανούλη. Ο αρχηγός έκανε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση, τελειώνοντας το παιχνίδι με 25 πόντους και 9 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός έκανε το ρεκόρ του στην EuroLeague 15-7 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της κατάταξης, καθώς νίκησε την Βαλένθια στο ΣΕΦ με 80-70. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες ήταν ο Βασίλης Σπανούλης. Ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση, "αγγίζοντας" το νταμπλ-νταμπλ, καθώς τέλειωσε το μτς έχοντας 25 πόντους (9/13 δίποντα) και 9 ασίστ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με τον αρχηγό των Πειραιωτών με συνεχόμενα ντράιβ να «γράφει» το 11-3 στο 5’, δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα στην άμυνα της Βαλένθια. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από νωρίς την διάθεση τους να τρέξουν γρήγορα στο ανοιχτό γήπεδο και να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό, ύστερα από κάθε καλή άμυνα, βγάζοντας μαχητικότητα για κάθε κατοχή. Ο Μιλουτίνοβ ακολούθως έφερε την διαφορά στο +11 (18-7) στο 7’, ο Παπανικολάου έβαλε το πρώτο τρίποντο για τους γηπεδούχους στο ματς (21-9), με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγούνται με 22-11.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με πεντάδα από τον πάγκο του (Ρόμπερτς, Στρέλνιεκς, Τόμπσον, Παπαπέτρου, Μακλίν), με τον Γκαρσία με τρίποντο να μειώνει σε 24-19 στο 13’. Ο Μάντζαρης στη συνέχεια επέστρεψε στο παρκέ και με μπάσιμο «έγραψε» το 28-19, αλλά ακολούθως οι «νυχτερίδες» βρήκαν ρυθμό, μέτρησαν 9-0 σερί και ροκάνισαν την διαφορά στο καλάθι (30-28) με τον Ντόρνεκαμπ στο 17’. Η μπάλα στη συνέχεια πήγε στα χέρια του Γκριν, ο οποίος με σερί διεισδύσεις μείωσε σε 34-32, με τους γηπεδούχους να εμφανίζουν αδυναμίες στην άμυνα (28 πόντοι παθητικό στο δεκάλεπτο). Οι Πειραιώτες άρχισαν να πιέζουν περισσότερο και να κλέβουν μπάλες, με τον Σπανούλη στο τρανζίσιον να «γράφει» το 40-32 (φτάνοντας τους 9 πόντους και τις 7 ασίστ), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 40-39, καθώς οι Ισπανοί μείωσαν γρήγορα με δύο σερί τρίποντα από τους Γκαρθία και Ντόρνεκαμπ.

Στην τρίτη περίοδο, ο Σπανούλης μπήκε «ζεστός», καθώς πρώτα με τρίποντο και ακολούθως με ένα δύσκολο ντράιβ έφερε τον Ολυμπιακό στο +9 (48-39) στο 24’, όντας ο πρωταγωνιστής των «ερυθρολεύκων» στο ματς. Ο Πρίντεζης στη συνέχεια διαμόρφωσε το 57-46 στο 28’, ενώ ακολούθως ο Μάντζαρης βρήκε στόχο από την περιφέρεια, φέρνοντας την διαφορά στο +12 (60-48). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 62-55, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός εμφάνισε σημάδια χαλάρωσης στο πρώτο τρίλεπτο, με αποτέλεσμα η Βαλένθια να αντιδράσει, μειώνοντας στον πόντο (62-61) με τους πόντους από τους Ντούμπλιεβιτς και Τόμας, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να βάζει τις φωνές στους παίκτες του. Ο τρομερός Σπανούλης έδωσε γρήγορα ανάσα με ένα ακόμη ντράιβ με το που επέστρεψε στο παρκέ, αλλά ο Γκριν στη συνέχεια μείωσε σε 68-66 στο 35’. Με το παιχνίδι να φτάνει στο τέλος του και τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ο Σπανούλης πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Πρώτα με ένα ακόμη καλάθι έφτασε τους 22 πόντους, φέρνοντας παράλληλα στο +5 (72-67) τους γηπεδούχους, ενώ ακολούθως ευστόχησε σε τρεις βολές, διαμορφώνοντας το 75-67 στο 1’42’’ πριν το τέλος. Οι Ισπανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Πρίντεζης με ένα «καυτό» τρίποντο στα 34’’ πριν το τέλος «σκότωσε» την Βαλένθια, διαμορφώνοντας το 78-70. Στο τέλος οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασαν στη νίκη με 80-70

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 40-39, 62-55, 80-70

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος):Μακλίν 2, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 25, Μιλουτίνοβ 15, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 11, Μάντζαρης 11, Ρόμπερτς 4, Γουίλτζερ, Τόμπσον 2.

Βαλένθια (Βιντορέτα):Τόμας 11, Γκαρθία 5, Αμπάλντε 7, Ντούμπλιεβιτς 4, Μαρτίνεθ 2, Σαν Εμετέριο 19, Πλάις, Σάστρε 2, Γκριν 13, Ντόρνεκαμπ 7.