Μακάμπι - Ολυμπιακός 71-70: «Αυτοχειρία» ΜακΚίσικ

Ο Ολυμπιακός έφτασε τόσο κοντά στη νίκη μέσα στο Ισραήλ αλλά το μεγάλο σουτ του Ουίλμπεκιν αλλά και το λάθος του ΜακΚίσικ του στέρησαν το ροζ φύλλο (71-70)

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι απέναντι στην Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, κρατούσε για 20 δευτερόλεπτα τη νίκη αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Το λάθος του ΜακΚίσικ στην τελευταία επίθεση και το μεγάλο σουτ του Ουίλμπεκιν στέρησαν ένα «σπουδαίο» διπλό από τους Πειραιώτες, που θα τους έβαζε ακόμη περισσότερο στο «κόλπο» της οχτάδας.

Εξαιρετικός ο Σακίλ ΜακΚίσικ στο ντεμπούτο του που σημείωσε 14 πόντους αλλά η λανθασμένη του απόφαση στην τελευταία κρίσιμη επίθεση, αποδείχθηκε μοιραία. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες παραμένουν «ζωντανοί» για τα πλέι οφ και στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με τον Παναθηναϊκό την Τρίτη (3/3).

LIVE: Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός (21:05)

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους ΜακΚίσικ, Μπάλντουιν, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Έλις. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έβαλε με τη…μία στα βαθιά τον ΜακΚίσικ ελέω της λειψανδρίας στα γκαρντ. Η Μακάμπι ξεκίνησε με δύο επιθέσεις τριών πόντων του Μπράιντ, ωστόσο ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη. Ο Παπανικολάου στο 2’ άνοιξε λογαριασμό για την ομάδα του έπειτα από δικό του κλέψιμο στην άμυνα.

Η φάση της πρώτης περιόδου ανήκε στον Ολυμπιακό που μετά από ωραίο πικ εν ρολ του ΜακΚίσικ με τον Έλις, ο τελευταίος κάρφωσε τη μπάλα. Αφού πέρασε το σερί της Μακάμπι για το 7-4, οι Πειραιώτες με ΜακΚίσικ και Πρίντεζη πέρασαν για δεύτερη φορά μπροστά στο σκορ (8-7) στο 5’. Μετά το τάιμ άουτ, στο παρκέ πέρασε ο Μπάικς αντί του Μπάλντουιν. Ο Μπράιντς έκανε το 12-8 αλλά ο ΜακΚίσικ που ξεκίνησε ιδανικά, απάντησε με το ίδιο νόμισμα (12-11) στο 7’.

Ο νεοαποκτηθείς συνέχισε το…κρεσέντο του στο πρώτο δεκάλεπτο και με έμμεσο τρίποντο μείωσε στον πόντο (14-13). Μάλιστα δια χειρός Πρίντεζη ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά με 15-14. Η καλή άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα ανάγκασαν τη Μακάμπι σε 5 λάθη στην πρώτη περίοδο. Στο τελευταίο λεπτό, το καλάθι του Ρέινολντς αλλά και αυτό του Ζούσμαν έδωσαν στους γηπεδούχους το προβάδισμα με τέσσερις πόντους (20-14) στο φινάλε της 1ης περιόδου. Η Μακάμπι ξεκίνησε με φόρα το δεύτερο 10λεπτο και με τρίποντο του Τζάκσον έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (23-16). Ο Ρότσεστι απάντησε με σουτ πίσω από την γραμμή, βάζοντας το πρώτο τρίποντο για τον Ολυμπιακό.

Οι κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν ανισορροπία στα μετόπισθεν και οι Ισραηλινοί έστειλαν ξανά τη διαφορά στο +6 στα μισά του αγώνα (15’). Γρήγορα – γρήγορα όμως οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα. Οι δύο στις τρεις βολές του Πολ, το μπάσιμο του ΜακΚίσικ και το τρίποντο του Βεζένκοβ έκαναν το 25-26 στο 16’. Εκ τότε, η Μακάμπι έτρεξε ένα σερί 7-0 έχοντας ως «όπλο» τα «χαζά» λάθη των «ερυθρόλευκων». Η διαφορά έφτασε και στους 11’ (27-26) δια χειρός Τάιλερ Ντόρσει, ένα λεπτό πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους (19’). Ο Μπράιαντ έκανε το 39-26 αλλά ο Πολ με τρίποντο έβαλε «στοπ» στο σερί των γηπεδούχων (14-0).

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο δεύτερο μέρος, θέλοντας να σταματήσει τα πολλά λάθη του πρώτου μέρους (12 στον αριθμό) και να μαζέψει τα ριμπάουντ. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε την πεντάδα που ξεκίνησε το ματς. Μετά από δύο κακές και λανθασμένες επίθέσεις των φιλοξενούμενων, η Μακάμπι βρήκε πρώτη σκορ στο 22’ κάνοντας το 41-29.

Ο Μπάλντουιν με τρεις στις τέσσερις βολές κατέβασε τη διαφορά κάτω από τους 10 ενώ ο ίδιος με σουτ από μέση απόσταση έκανε το 41-34. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου απάντησε στο σερί του Ολυμπιακού με τρίποντο του Ουίλμπεκιν, ωστόσο ο Παπανικολάου με καλάθι και φάουλ απάντησε στο 24’ (44-37). Ο Μπάλντουιν με τρίποντο μπροστά στον Χάντερ κατέβασε τη διαφορά στους 5 (47-42) ενώ ο Πρίντεζης ξανά με τρίποντο έκανε το 45-42 «σφραγίζοντας» την εξαιρετική του εικόνα στο δεύτερο μέρος.

Ο Παπανικολάου μετά από μία ακόμη εξαιρετική δουλειά στο πίσω μέρος του παρκέ, κέρδισε αντιαθλητικό έβαλε τη μία βολή (47-46) και ο Μπάικς βάζοντας τους πρώτους του πόντους με τον Ολυμπιακό, έκανε την ολική ανατροπή (47-48) στο 28ο του αγώνα. Ο Ουίλμπεκιν έδωσε «ανάσα» στη Μακάμπι, ο Παπανικολάου έκανε το 49-50 αλλά ο γκαρντ των γηπεδούχων με μπάζερ μπίτερ στο τέλος της 3ης περιόδου έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Ουίλμπεκιν συνέχισε από εκεί που σταμάτησε (έχοντας οχτώ πόντους στη σειρά) και έκανε το 55-50. Άμεση απάντηση με τον Μπάικς για τον Ολυμπιακό, που δεν ήθελε να ξαναχάσει τη Μακάμπι από τα…μάτια του. Μάλιστα, το μεγάλο τρίποντο του Βεζένκοβ (δεύτερο στο ματς) έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα στο 33’. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Μπάλντουιν έβαλε τους «ερυθρόλευκους» ξανά μπροστά (55-57).

Ο Σάσα Βεζένκοβ πήρε το…όπλο του και με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων, έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα πέντε πόντων στον Ολυμπιακό έξι λεπτά πριν από το τέλος (55-60). Ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 12-0 με κάρφωμα του Έλις από πάσα του Μπάικς (55-62). Η Μακάμπι βρήκε απάντηση με τρίποντο του Καλοϊάρο αλλά οι Πειραιώτες είχαν βρει ήδη ρυθμό. Η Μακάμπι πλησίασε με δύο βολές του Ντόρσει (60-64). Ο τρομερός ΜακΚίσικ με καλάθι έκανε το 60-66 στο 38’. Ο Μπράιντ κράτησε μέσα στο ματς τη Μακάμπι ενώ ο Χάντερ με κάρφωμα έκανε το 65-66. Ωστόσο, ο ΜακΚίσικ είχε διαφορετική άποψη και με καλάθι και φάουλ στο 39’ έφερε τη διαφορά ξανά στο +4 (65-69).

Στα 25 δευτερόλεπτα ο Ουίλμπεκιν κέρδισε φάουλ τριών πόντων και πήγε στη γραμμή της «φιλανθρωπίας», έβαλες και τις τρεις κάνοντας το 68-69. Ήταν η σειρά του Μπάλντουιν να πάει στις βολές αλλά έβαλε τη μία από τις δύο, διαμορφώνοντας το 68-70. Ο Σφαιρόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ 20 δευτερόλεπτα. Ο Ουίλμπεκιν έβαλε το τρίποντο βάζοντας μπροστά τη Μακάμπι με ένα πόντο, αφήνοντας επίθεση 10 δευτερολέπτων στους «ερυθρόλευκους». Ωστόσο, οι Πειραιώτες σπατάλησαν την επίθεση με λάθος του καλύτερου του παίκτη, του ΜακΚίσικ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Γουίλμπεκιν 21 (3/9 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/3 βολές), Έισι, Ρέινολντς 4 (6 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 8 (2), Χάντερ 9 (5 ριμπάουντ), Αβντίγια 2 (0/3 τρίποντα), Τζάκσον 3 (1), Ντόρσεϊ 9 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Κοέν, Στάνταμαϊρ, Ζούσμαν 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 3 (1), Μπάλντγουιν 13 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντο, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πολ 5 (1), Κόνιαρης, Μπάικς 4, Βεζένκοβ 9 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 8 (2/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/4 βολές), Παπανικολάου 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος, 1 μπλοκ), Ρούμπιτ (0/3 δίποντα), Έλις 6 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 14 (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 15/32 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 11/14 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/34 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 11/20 βολές, 37 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 4 επιθετικά), 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 20 λάθη

Μακάμπι - Ολυμπιακός: Τα highlights της αναμέτρησης - Έτσι έχασε το ματς στο τέλος