Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός 78-73: Τον τιμώρησε ο Κέβιν Πάντερ! (vid)

Μεγάλη νίκη με σκορ 78-73 πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας σε βάρος του Παναθηναϊκού, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της EuroLeague. Κορυφαίος ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Κέβιν Πάντερ.

Με επί μέρους σκορ 32-16 στην τελευταία περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας τιμώρησε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά που είχε χτίσει μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι, με κορυφαίο τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Κέβιν Πάντερ, έκαναν ένα σερί 13-0, μετατρέποντας το εις βάρος τους 55-65 στο 34' σε 68-65 στο 37'.

Από εκείνο το σημείο έστησαν τον Παναθηναϊκό στον τοίχο, ο οποίος είχε κακές επιθετικές επιλογές στο τέλος, με αποκορύφωμα του Φριντέτ, ο οποίος υπέπεσε σε λάθος 24" πριν το τέλος, κι ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ 2 πόντους.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και με καθοριστικά σουτ στο τέλος ήταν ο Κέβιν Πάντερ, που σημείωσε 24 πόντους σε 24 λεπτά! Σημαντική και η συμβολή του Στράτου Περπέρογλου (12π.)

Ο Νικ Καλάθης ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής του «τριφυλλιού» με 4/17 σουτ, εκ των οποίων 0/7 τρίποντα!