Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης - Ολυμπιακός 91-87: Στο ίδιο έργο θεατές

Μια ακόμα ήττα γνώρισε στην Euroleague ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε στην Αγία Πετρούπολη από τη Ζενίτ με σκορ 87-91.

Ο Σπανούλης ήταν ο άνθρωπος που θέλησε να εμπνεύσει τους συμπαίκτες του, όμως μόνος του δεν κατάφερε να οδηγήσει τους «ερυθρόλευκους» στη νίκη παρά τους 31 πόντους που σημείωσε.

Poll: Ποιους θα βάζατε στόπερ στο ματς ΑΕΚ-Ολυμπιακός;

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μπάλντγουϊν, Σπανούλη, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ. Στην πρώτη περίοδο ήταν καλά διαβασμένος και θέλησε να παίξει στοχευμένα με τον Μιλουτίνοφ.

Τα highlights του Ζενίτ - Ολυμπιακός 91-87 (vid)

Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο ξεκίνησαν τον αγώνα με δύο τρίποντα των Σπανούλη και Βεζένκοφ. Ειδικά ο αρχηγός της ομάδας του Πειραιά ήταν σε πολύ καλή κατάσταση στην πρώτη περίοδο και κάθε φορά που πλησίαζε το καλάθι των Ρώσων ήταν απειλή. Η πρώτη περίοδος ήταν καλή από άποψη θεάματος και ουσίας με τους δύο αντιπάλους να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 24-27. Από τον Ολυμπιακό Σπανούλης και Βεζένκοφ είχαν από 7 πόντους, 6 σημείωσε ο Μιλουτίνοφ, 5 ο Παπανικολάου και 2 ο Πρίντεζης.

Μπαρτζώκας: «Χρειαζόμασταν περισσότερους παίκτες να συνεισφέρουν»

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Κόνιαρη, Ρότσεστι, Πολ, Πρίντεζη και Ρούμπιτ, αλλά η Ζενίτ ήταν περισσότερο υποψιασμένη. Έχοντας για πρωταγωνιστή τον δραστήριο Άιβερσον, οι γηπεδούχοι έφτασαν εκείνοι στο +7 (34-27) στο 14', με τον Βορόνοφ παράλληλα να... πυροβολεί από την περιφέρεια. Στη συνέχεια πήρε το "όπλο" του ο Σπανούλης, ο οποίος με σερί τρίποντα έφτασε τους 12 προσωπικούς πόντους, με τον Πρίντεζη να μειώνει την διαφορά στον πόντο (38-37) και τον Μιλουτίνοφ να φέρνει το σκορ στα ίσα (40-40). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε τους Ρώσους να προηγούνται με 45-43, έχοντας 72.2% (13/18) στα δίποντα, με τον Σπανούλη να είναι ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα) στο ματς.

Παπανικολάου: «Δεν μπορούμε να κάνουμε δεύτερη σερί νίκη...»

Στη τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, παρουσιάζοντας παράλληλα αδυναμίες στην άμυνα, με τους Ρώσους να σκοράρουν ύστερα από μία και δύο πάσες! Με τους Ρενφρό και Τόμας η Ζενίτ προηγήθηκε με +8 (51-43) στο 23' και με +9 (57-48) στο 26', με τους Πειραιώτες να αδυνατούν να περιορίσουν τους γηπεδούχους κοντά στο καλάθι. Υπήρχε και έλλειψη συγκέντρωσης, καθώς για ακόμη μία φορά, οι Πειραιώτες έκαναν... γκάφα λόγω διαμαρτυριών στους διαιτητές, με αποτέλεσμα να κάνουν λάθος στην επαναφορά και να δεχτούν τρίποντο από τον Χόλινς (64-53). Το τέλος της περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους πίσω στο σκορ με 66-58.

Μποζίκας: «Μια ταχύτητα πίσω, κοιτάμε την αγορά»

Το πρόβλημα για τον Ολυμπιακό ήταν πως είχε πέντε παίκτες (Ρότσεστι, Μπάλντγουϊν, Πολ, Κόνιαρη, Ρούμπιτ) δίχως σκορ (είχαν 0/16 σουτ όλοι μαζί), με τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Παπανικολάου να τραβάνε το... κουπί. Στη τέταρτη περίοδο, οι Πειραιώτες δεν μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τον Βορόνοφ να βάζει σουτ και να τελειώνει τις φάσεις στον αιφνιδιασμό, φτάνοντας τους 19 πόντους στο ματς, φέρνοντας την διαφορά και πάλι στο +11 (73-62) στο 34'. Ο Πρίντεζης με σερί πόντους και στη συνέχεια ο Παπανικολάου, μείωσαν την διαφορά (73-69) στο 36'. Ακολούθησε τρίποντο του Πρίντεζη και ένα μεγάλο ντράιβ του Σπανούλη μέσα στη ρακέτα, μειώνοντας στο σουτ (76-74), βάζοντας... φωτιά στο ματς. Στη συνέχεια, όμως, ο Κόνιαρης αποβλήθηκε με 5 φάουλ, ο Μπάλντγουϊν έκανε νέο λάθος, με τον Χόλινς να το τιμωρεί με τρίποντο (82-74) στο 38'. Η διαφορά πήγε και στο +10 (84-74), ο συγκινητικός Σπανούλης απάντησε μεγάλα τρίποντα όμως η Ζενίτ από τις βολές έφτασε τελικά στο τελικό 91-87.

Σπανούλης: Δεύτερη καλύτερη επιθετική συγκομιδή στην καριέρα του

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 45-43, 66-58, 91-87

ΖΕΝΙΤ: Άιβερσον 6 (12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αλμπισί 6 (8 ασίστ), Πονκρασόφ 3 (1), Χόλινς 8 (2/7 τρίποντα), Τόμας 10, Ρένφρο 8 (0/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Πούσκοφ, Τρούσκιν 5 (1), Βορόνοφ 21 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/8 βολές), Ζούμπκοφ 7 (1), Αμπρομάιτις 2, Αγιόν 15 (7/9 δίποντα, 1/1 βολή).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρότσεστι (0/4 σουτ), Μπάλντγουιν (0/5 σουτ), Πολ (0/6 σουτ), Κόνιαρης (0/3 σουτ, 3 ασίστ), Σπανούλης 31 (5/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/9 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μιλουτίνοφ 9 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 7 (1), Πρίντεζης 20 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 20 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρούμπιτ.

Ομαδικά στατιστικά - Ζενίτ: 23/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 21/29 βολές, 31 ριμπάουντ (18+13), 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 20/36 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 11/15 βολές, 27 ριμπάουντ (16+11), 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 τάπες.