Ολυμπιακός - Μπάγερν Μονάχου 89-72: Βεζένκοφ από άλλο πλανήτη...

Ο Σάσα Βεζένκοφ σημείωσε 20 πόντους κόντρα στην Μπάγερν και ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη του νίκη στη δεύτερη θητεία του Γιώργου Μπαρτζώκα στην ομάδα του Πειραιά.

Οι «ερυθρόλευκοι» κόντρα στους Βαυαρούς έδειξαν ότι έχουν σφυγμό και πήραν την όγδοη νίκη τους στη φετινή Ευρωλίγκα. Από δέκα πόντους σημείωσαν οι Μπάλντγουιν Πολ, Κόνιαρης και Πρίντεζης.

Τα highlights του Ολυμπιακός - Μπάγερν 89-72 (vid)

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι, έχοντας στην πεντάδα τους Μπάλντγουιν, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Τα πρώτα λεπτά ήταν δύσκολα και για τις δύο ομάδες, καθώς οι Γερμανοί είχαν 2/9 σουτ και οι Πειραιώτες 0/4, βρίσκοντας πόντους αποκλειστικά με βολές. Η διαφορά, βέβαια, ήταν στα ριμπάουντ (1-8).

Η Μπάγερν προηγήθηκε γρήγορα με 4 πόντους (3-7) όμως στη συνέχεια Σπανούλης και Μπάλντγουϊν έδωσαν λύσεις με διεισδύσεις, μειώνοντας την διαφορά στο σκορ (10-12)

Οι Πειραιώτες έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα, έκλεβαν μπάλες, κέρδιζαν κατοχές, καταφέρνοντας στη συνέχεια να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ με το τρίποντο του Μπάλντγουϊν, με το 17-14 να είναι το σκορ της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, Πολ, Ρότσεστι και Ρούμπιτ πήραν θέση στο παρκέ, η Μπάγερν προσπάθησε να σταματήσει τον Ολυμπιακό με σύνθετες άμυνες, αλλά ο Μπάλντγουϊν έβρισκε στόχο από την περιφέρεια, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με +8 (23-15) στο 12’. Ο Μπαρτζώκας στη συνέχεια είχε περάσει ολόκληρη την δεύτερη πεντάδα του (Κόνιαρης, Ρότσεστι, Πολ, Βεζένκοφ, Ρούμπιτ), με την Μπάγερν να ροκανίζει την διαφορά στο 15’ (27-24) με τον Λο. Στη συνέχεια, όμως, οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό. Έβγαζαν άμυνες, άρχισαν να μοιράζουν έξυπνα την μπάλα, με τους Πολ και Βεζένκοφ στο 19’ να εκτοξεύουν την διαφορά στο +11 (37-26). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 37-32.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τη βασική του πεντάδα, με τους Πειραιώτες να αναλώνονται σε λάθη, σε κακές επιλογές και σε άστοχα σουτ. Η Μπάγερν με τους Λούτσιτς και Λο με τρίποντο πήρε και πάλι το προβάδισμα (37-40) στο 24’. Το εντυπωσιακό σερί των Γερμανών έφτασε στο 16-0 (το 37-26 έγινε 37-42), οι γηπεδούχοι έδειχναν εγκλωβισμένοι, αλλά κάπου εκεί ήρθε να δώσουν… ανάσα τα τρίποντα των Κόνιαρη-Σπανούλη (43-45). Η άμυνα των Πειραιωτών είχε χαλαρώσει, η Μπάγερν έβρισκε πόντους και μέσα στη ρακέτα, με τον Μονρό να «γράφει» το 47-53 στο σκορ στο 28’. Ο Κόνιαρης με τρίποντο μείωσε στον πόντο, ενώ στη συνέχεια με βολές έφερε ξανά μπροστά στο σκορ τους «ερυθρόλευκους (54-53), με τον 23χρονο γκαρντ να είναι για ακόμη μία φορά ουσιαστικός στο παιχνίδι της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με καλάθι στην τέταρτη και τελευταία περίοδο αποκτώντας προβάδισμα τριών πόντων. Στη συνέχεια ο Βεζένκοφ ευστόχησε σε τρίποντο κερδίζοντας και φάουλ ανεβάζοντας τη διαφορά στους επτά πόντους για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός ήταν σε ιδανικό μομέντουμ, οι παίκτες του Μπρτζώκα είχαν πάρει τα πάνω τους και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +12 με τρίποντο του Ρούμπιτ 5.35'' πριν το τέλός του αγώνα. Η Μπάγερν μείωσε στους δέκα όμως ο Βεζένκοφ είχε πάρει φωτιά και σημείωσε αμέσως το 74-61. Ακολούθησε ένα κάρφωμα του Μπάλνγουιν για το 76-61 όμως η Μπάγερν μείωσε ξανά στους 12 με τρίποντο. Ο Βεζένκοφ συνέχισε το... βιολί του, ο Ολυμπιακός έβρισκε πόντους από εκείνον και στα τρία τελευταία λεπτά το μόνο που απέμενε να μάθουμε ήταν το τελικό σκορ, αφού φαινόταν ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καθαρίσει τον αγώνα. Τελικά η ομάδα του Πειραιά έκλεισε τον αγώνα στο +17 με τους πειραιώτες να χαρίζουν στον Γιώργο Μπαρτζώκα την πρώτη του νίκη στη δεύτερή του θητεία στον Ολυμπιακό...

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2 (12 ασίστ), Μπάλντουιν 10 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος (2 ριμπάουντ), Κόνιαρης 10 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σπανούλης 6 (1/5 τρίποντα, 1 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοφ 6 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 20 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 10 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 1, Ρούμπιτ 14 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Κόστιτς): Μπρέι 15 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόπονεν 8 (2), Μονρό 11 (4/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούτσιτς 15 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσίπσερ 5 (1/7 δίποντα), Μπάρτελ 5 (1), Λεσόρ, Χιούστις 5 (1), Ραντόσεβιτς

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/30 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 14/19 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 14/41 δίποντα, 12/21 τρίποντα, 8/10 βολές, 28 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη.