Oλυμπιακός-Άλμπα 86-93: Κλώτσησε την ευκαιρία, απομακρύνθηκε η οκτάδα (highlights)

Ο Ολυμπιακός έφτασε στην ...πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό, αφού στο 86-87 ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, έκανε αντιαθλητικό φάουλ και έχασε 86-93. Ο Μπαρτζώκας δεν κατάφερε να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα και ο Ολυμπιακός θέλει πλέον 11 νίκες σε 15 ματς για να μπει στην οκτάδα της Ευρωλίγκα.

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. . Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 22-19, έχοντας 11/12 (!) δίποντα, κάνοντας θραύση στο «ζωγραφιστό» και 6 ασίστ.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός προχώρησε με μία διαφορετική πεντάδα, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να ρίχνει στο παρκέ τους Κόνιαρη, Ρότσεστι, Πολ, Βεζένκοφ και Ρούμπιτ. Οι Γερμανοί, όμως, βρήκαν τρομερό ρυθμό στην επίθεση, καθώς στο πρώτο εξάλεπτο μέτρησαν επιμέρους σκορ 8-22, φτάνοντάς στο +11 (30-41) με τα τρίποντα των Έρικσον και Γκιεντράιτις. Ο Κόνιαρης έδωσε… ανάσα με σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα, σε ένα σημείο που οι γηπεδούχοι είχαν κολλήσει στο σκοράρισμα, έχοντας 1/7 σουτ (9/14 οι φιλοξενούμενοι) από την περιφέρεια. Ο Σπανούλης επέστρεψε γρήγορα στο παρκέ, ο Ρούμπιτ άρχισε να βάζει την μπάλα στο καλάθι, αλλά η αδυναμία των Πειραιωτών ήταν στην άμυνα, καθώς το πρώτο μέρος τους βρήκε να έχουν δεχτεί πενήντα (42-50) πόντους, με τους 31 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ολυμπιακός - Άλμπα - Μπαρτζώκας: «Είμαι πολύ αισιόδοξος, όλες οι μεγάλες ομάδες κάνουν ...κοιλιά»

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με την βασική του πεντάδα και το μεγάλο ζητούμενο ήταν η αντίδραση. Ο Πρίντεζης βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι, ο Κόνιαρης μείωσε με τρίποντο, οι Πειραιώτες άρχισαν να παίζουν σοβαρή άμυνα, με τον Μιλουτίνοφ στη συνέχεια να μειώνει σε 49-53 στο 24’. Η ατμόσφαιρα…. Ζεστάθηκε, αλλά οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να βρουν λύση στο περιφερειακό σουτ του Έρικσον, ο οποίος είχε φτάσει τους 15 πόντους με 5/6 (!) τρίποντα.

Ολυμπιακός - Άλμπα: Αποθεώθηκε ο Μπαρτζώκας - «Γιώργο, ψυχάρα, Ολυμπιακάρα» (vid)

Ο Παπανικολάου βρήκε και εκείνος στόχο πίσω από τα 6.75 μέτρα, ο Μπαρτζώκας συνέχισε να εμπιστεύεται την ίδια πεντάδα, με τον Σπανούλη με ντράιβ να μειώνει σε 60-62 στο 27’. Ο Μιλουτίνοφ με βολές έφερε το σκορ στα ίσα (64-64), Πολ και Βεζένκοφ πέρασαν στο παρκέ για να δώσουν ενέργεια και ανάσες, με τον Σπανούλη στη συνέχεια να μοιράζει έξοχες ασίστ και τον Βούλγαρο φόργουορντ να… πυροβολεί από την περιφέρεια στην εκπνοή του δεκαλέπτου, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους (71-68). Οι «ερυθρόλευκοι» με κόπο έφεραν τα πάνω-κάτω, σημειώνοντας στην περίοδο 29 πόντους.

Πανό για τον Μπαρτζώκα στο ΣΕΦ (pic)

Μπλακ άουτ στην τέταρτη περίοδο με την Άλμπα να ξαναβρίσκει στόχο και να προηγείται 77-86. Ο Κόνιαρης με τρίτο εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 80-86, ο Παπανικολάου 82-87 μετά από ηρωική βουτιά του Σπανούλη και βολή του Πρίντεζη 83-87. Ο Κόνιαρης κέρδισε επιθετικό φάουλ, αλλά ο Παπανικολάου πούλησε τη μπάλα και μετά αστόχησε ο Κόνιαρης σε τρίποντο. Ο Πρίντεζης στο 1.01 μείωσε σε 85-87, ο Ολυμπιακός με άμυνα-τανάλια έκλεψε τη μπάλα, αλλά ο Μιλουτίνοφ πέτυχε την πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη, πήρε ο Πρίντεζης το ρημπάουντ και ο Σπανούλης έχασε το τρίποντο. Και όχι μόνο αυτό, αλλά ο αρχηγός χρεώθηκε και αντιαθλητικό φάουλ. Δύο εύστοχες βολές έκαναν το 86-89 και άλλες δυο το 86-91.

Για ένα ακόμη ένα ματς ο Ολυμπιακός έχασε από έναν περιφερειακό παίκτη, αυτή τη φορά από τον Έρικσεν που πέτυχε 22 πόντους (6/9 τρίποντα). Στο 7-12 πλέον ο Ολυμπιακός, στο 6-13 η Άλμπα Βερολίνου .

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-50, 71-68, 86-93

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2, Μπάλντουιν 6, Πολ 4 (2/5 σουτ, 3 ριμπάουντ), Κόνιαρης 11 (3/4 τρίποντα), Σπανούλης 14 (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ασίστ), Μιλουτίνοβ 15 (5/5 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 15 (6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1), Ρούμπιτ 5

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 12 (2), Γκιφάι 4 (1/4 σουτ), Έρικσον 22 (6/9 τρίποντα), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 18 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Όγκμπε 3 (1), Γκεντράιτις 15 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τίμαν 4, Κάβανο, Νόκο 4, Σίκμα 11

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 29/39 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 13/16 βολές, 24 ριμπάουντ (20+4), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 18/31 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 18/21 βολές, 20 ριμπάουντ (16+4), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 τάπες

Ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Μπάγερν Μονάχου (17/1 στις 20:30).