Μπαρτσελόνα - Εφές 82-86: Μεγάλο διπλό για τους Τούρκους (vid)

Η Εφές πέρασε από την Βαρκελώνη επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 86-82 σε ένα δραματικό παιχνίδι.

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη στην EuroLeague πήρε η Εφές η οποία σε ένα δραματικό παιχνίδι επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 86-82 εκτός έδρας.

Οι Τούρκοι του Αταμάν ο οποίος αποβλήθηκε 5' λεπτά πριν το φινάλε βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με την Ρεάλ.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα ωστόσο είδαν τους Καταλανούς να επιστρέφουν στην τελευταία περίοδο. Το συγκρότημα του Πέσιτς πέρασε μάλιστα μπροστά στο σκορ ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή σε ακόμα ένα παιχνίδι τον Σέιν Λάρκιν.

Ο Αμερικανός ηγήθηκε στην επίθεση των Τούρκων με 26 πόντους ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ντέιβις ο οποίος μάλιστα πέτυχε όλους τους πόντους των Καταλανών στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-45, 58-66, 82-86.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 20, Ρίμπας 6, Χάνγκα 2, Οριόλα 6, Αμπρίνες, Χίγκινς 6, Ντιλέινι 15, Κούριτς 11, Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 14, Τόμιτς.

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 26, Μπομπουά 3, Σίνγκλετον 17, Μπαλμπάι, Σανλί 7, Μόερμαν 5, Τουντσέρ, Πλάις 4, Άντερσον 7, Πίτερς 7, Σιμόν 10.