Μπασκόνια - Φενέρμπαχτσε 69-75: Με φόρα από το ΣΕΦ… (vid)

Εύκολο βράδυ είχε η Φενέρμπαχτσε κόντρα στη Μπασκόνια της οποίας επιβλήθηκε με σκορ 65-79 μέσα στη Βιτόρια.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μετά τη νίκη τους επί του Ολυμπιακού «άλωσαν» και την έδρα των Βάσκων έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τους τον Βέστερμαν.

Οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι από την πρώτη περίοδο και έδειξαν στη Μπασκόνια ότι δύσκολα θα έχαναν τη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +9, ενώ το ημίχρονο τους βρήκε να προηγούνται με διαφορά 14 πόντους (28-42).

Στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο η Φενέρ παρουσιάστηκε σοβαρή και δεν είχε τις γνωστές φετινές της αυτοκτονικές τάσεις και τελικά έφτασε σε μια νίκη που την ανεβάζει στο 7-11.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-42, 45-62, 65-79

Μπασκόνια: Γκονζάλες, Χένρι 6, Λόπεθ, Τζάννινγκ 3, Ντιόπ, Γκαρθία, Φολ 18, Στάουσκας 9, Σενγκέλια 21, Σιλντς3, Πολονάρα 1, Έρικ 4

Φενέρμπαχτσε: Νάναλι, Βέστερμαν 21, Μαχμούτογλου 9, Κάλινιτς 4, Μπμπέροβιτς, Ντε Κολό 11, Γουίλιαμς 16, Τόμας 3, Κάνταν, Μουχάμεντ 4, Ντατόμε 9, Λοβέρν 2