Mακάμπι - Παναθηναϊκός 88-79: Θύμα του Σφαιρόπουλου και ο Πιτίνο (vid)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε τον Παναθηναϊκό που κατέρρευσε στο β΄ ημίχρονο με 88-79.

Αν και οι πράσινοι για 35 λεπτά προηγούνταν της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, η «ομάδα του λαού» εξαπέλυσε τρομερή αντεπίθεση στο τέλος και με εκπληκτικά καλάθια του Γουίλμπεκιν κατάφερε να πάρει αυτή τη νίκη και να φτάσει στο 11-4.

Οπαδοί Μακάμπι σε Σφαιρόπουλο: «Σ' αγαπάμε» (pic)

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έδειχναν αποφασισμένοι να κάνουν ένα τεράστιο «διπλό», όμως η Μακάμπι φέτος έχει αποδείξει πολλές φορές ότι δεν αστειεύεται και η κλάση των παικτών της αποδείχτηκε καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το ματς εκμεταλλευόμενος την απίστευτη αστοχία της Μακάμπι (7/25 σουτ στο 13’) και παίζοντας έξυπνα προηγήθηκε με 13-31 στο 13’.

Οι Ισραηλινοί όμως αντέδρασαν με τον Αβντίγια, ο οποίος άλλαξε την εικόνα της Μακάμπι, ενώ οι Χάντερ και Κοέν είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ. Την ίδια στιγμή οι «πράσινοι» έκαναν λάθος επιλογές, παρασυρόμενοι στο ρυθμό των αντιπάλων τους και το ματς έγινε ντέρμπι με τη Μακάμπι να μειώνει 43-46 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου μάλιστα πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με τον Μπράϊαντ (79-77 στο 35’) και από το σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός «κατέρρευσε». Οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν τις τραγικές επιλογές του Πιτίνο και των παικτών του στην επίθεση και με τους Χάντερ, Εϊσι να κυριαρχούν μέσα στις ρακέτες κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την 11η νίκη τους στην Ευρωλίγκα με το τελικό 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 43-46, 65-69, 88-79.

ΜΑΚΑΜΠΙ: Μπράιαντ 9 (4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 23 (2/3 δ., 4/15 τρ., 7/8 βολ., 4 ρ.), Έισι 8 (3/6 δ., 0/3 τρ., 2/3 βολ., 5 ρ., 5 κοψ), Καλοϊάρο 3 (7 ρ.), Χάντερ 15 (5/9 δ., 5/5 βολ., 7 ρ., 2 ασίστ), Αβντίγια 7 (4 ρ.), Ντόρσεϊ 16 (3/7 δ., 3/9 τρ., 1/2 βολ., 5 ρ., 7 ασίστ, 4 κλ., 3 λ.), Κοέν 5 (1), Ζούσμαν 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 24 (9/12 δ., 1/5 τρ., 3/4 βολ.), Ράις 5 (1/4 δ., 1/2 τρ.), Παπαγιάννης 7 (9 ρ.), Παπαπέτρου 17 (2/4 δ., 4/6 τρ., 1/2 βολ.), Βουγιούκας, Τζόνσον 3 (1), Μπράουν, Φριντέτ 7 (1/2 δ., 4/4 βολ.), Καλάθης 8 (4/8 δ., 0/4 τρ., 3 ρ., 4 ασίστ), Γουάιλι 4, Μήτογλου 4 (4 ρ.).

Ομαδικά στατιστικά Μακάμπι: 20/36 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 15/18 βολές, 38 ριμπάουντ (20+18), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Παναθηναϊκού: 22/41 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 11/14 βολές, 27 ριμπάουντ (19+8), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 τάπες.