Ολυμπιακός - Χίμκι 109-98: Απίστευτη ανατροπή με 3 τρίποντα σε 50" (vid)

Με 3 τρίποντα σε 50" , ο Ολυμπιακός ισοφάρισε   96-96 τη Χίμκι και με σκορ 22-2 από το 1.09 πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου και ως το τέλος της παράτασης  κέρδισε 109-98 σε ένα απρόβλεπτα ονειρικό βράδυ...

Η Χίμκι κέρδιζε 96-87 κι ενώ το χρονόμετρο ήθελε 1.09 για να μηδενίσει. Δυο τρίποντα όμως του Πρίντεζη και του Πολ, σε συνδυασμό με το επιθετικό φάουλ που κέρδισε ο δεύτερος έφεραν το 93-96 στο 0. 52" Η πίεση στη συνέχεια και το άστοχο τρίποντο απελπισίας του Σβεντ, έδωσαν την τελευταία επίθεση στον Ολυμπιακό και ο Σπανούλης στο 0.18" πέτυχε τρίτο συνεχόμενο τρίποντο για την ελληνική ομάδα (96-96), ενώ η επίθεση της Χίμκι κάτω από ασφυκτική πίεση έληξε άδοξα με βήματα του Σβεντ.

Ολυμπιακός - Χίμκι 109-98: Το μεγάλο τρίποντο του Σπανούλη (vid)

Στην παράταση ο Σπανούλης έδωσε προβάδισμα 98-96 και δυο βολές του Πολ το 100-96 , για να ακολουθήσει τρίποντο του Παπανικολάου για το 103-96 και καρφώματα των Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ το 105-98! Τελικό 109-98 με σκορ 22-2 από το 1.09 και μετά...

Ολυμπιακός-Χίμκι 108-97: Τα τρία τρίποντα της ανατροπής! (vid)

O Αλέξι Σβεντ έκανε ρεκόρ στην ιστορία της EuroLeague με 21 εκτελεσμένα τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Η Χίμκι μπήκε πιο δυνατά στο ματς, αλλά η αντίδραση των «ερυθρολεύκων» ήταν άμεση. Με τους Πρίντεζη-Μιλουτίνοφ να τελειώνουν τις φάσεις κοντά στο καλάθι και τον «Παπ» να «πυροβολεί» από την περιφέρεια, προηγήθηκε με σκορ 11-4 στο 5’. Ο αρχηγός των Πειραιωτών είχε… κέφια, καθώς πέρα από την «βόμβα» που έριξε στην αρχή από την περιφέρεια, ξεκίνησε να μοιράζει και έξοχες ασίστ απλόχερα στους συμπαίκτες του, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, βγάζοντας νεύρο και ενέργεια στο παρκέ.

Ο Κεμζούρα έκανε γρήγορα ροτέισον, βάζοντας στο ματς τους Ρότσεστι-Τσέρι-Πολ και Ριντ, με τον τελευταίο να βρίσκει στόχο με την πρώτη του επαφή με την μπάλα, φέρνοντας την διαφορά στο +8 (17-9) στο 7’. Η Χίμκι άρχισε να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο και να βάζει σουτ από την περιφέρεια, με τον Μπερτάνς να μειώνει (19-17) στο καλάθι. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 25-20, με τον Μιλουτίνοφ να έχει 7 πόντους και τον Σπανούλη 4 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με την δεύτερη πεντάδα του, με τον Ρότσεστι να κάνει λάθη, με αποτέλεσμα ο Σπανούλης να επιστρέψει στο παρκέ. Ο Ριντ έχανε τα πρώτα σουτ, αλλά με δεύτερες προσπάθειες τέλειωνε τις φάσεις, διαμορφώνοντας το 33-26 στο 14’. Οι Πειραιώτες έκαναν λάθη στις βοήθειες στην άμυνα και ήταν κάπως διστακτικοί στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να μειώσουν σε 35-34 με το τρίποντο του Σβεντ.

Ο Πρίντεζης επέστρεψε στο παρκέ για να γίνει σημείο αναφοράς στην επίθεση, έχοντας μαζί του και τους Παπανικολάου-Κόνιαρη, με τον Ρούμπιτ να παίρνει θέση στο «5». Οι αρχηγοί έδιναν πόντους κοντά στο καλάθι, αλλά ο Σβεντ συνέχιζε να «πυροβολεί» από την περιφέρεια. Ο Κόνιαρης άρχισε να βγάζει καλές άμυνες πάνω στον Ρώσο σούπερ-σταρ, με αποτέλεσμα να βγάζει εκνευρισμό στο παρκέ, με τον Κουρτινάιτις να τον αποσύρει. Ο Σπανούλης με ντράιβ διαμόρφωσε το 43-38, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαιναν περισσότερο στην επαφή στην άμυνα, με τους διαιτητές, όμως, να μην αφήνουν το σκληρό παιχνίδι. Στη συνέχεια το ΣΕΦ σηκώθηκε στο… πόδι με το μεγάλο τρίποντο του Παπανικολάου (48-39). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα να προηγούνται με σκορ 49-42. Σε ένα πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Σπανούλης είχε 9 πόντους και 6 ασίστ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με την βασική του πεντάδα, με τον Παπανικολάου να ευστοχεί σε νέο τρίποντο και τον Πρίντεζη να φέρνει την διαφορά στο +11 (56-45). Στη συνέχεια δημιουργήθηκε εκνευρισμός στο παρκέ, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν τις… φωνές στους διαιτητές για καλάθι του Πρίντεζη που δεν μέτρησε (λανθασμένη απόφαση, καθώς η μπάλα είχε χτυπήσει πρώτα στο ταμπλό όταν ακολούθως την απώθησαν οι παίκτες της ρωσικής ομάδας), με τους Πειραιώτες να πεισμώνουν από την φάση και να βγάζουν αγριάδα απέναντι στους παίκτες της Χίμκι. Ο Πρίντεζης έβγαλε αντίδραση, κέρδιζε άμυνες και έβαζε καλάθια, διαμορφώνοντας το 63-51 στο 27’, φτάνοντας τους 19 πόντους στο ματς. Μετά, όμως, ήρθε η απάντηση από τους φιλοξενούμενους, καθώς με συνεχόμενα τρίποντα του Σβεντ, μείωσαν σε 67-64, παραμένοντας ζωντανοί μέσα στο ματς. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 70-67.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Τσέρι, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Ρούμπιτ. Ο Σβεντ, όμως, είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και με τρίποντο στο 33’ έφερε μπροστά στο σκορ την Χίμκι (72-74), βάζοντας… φωτιά στο ματς.

Ο Μιλουτίνοφ επέστρεψε άμεσα στο παρκέ. Οι μάχες έγιναν πιο δυνατές στο παρκέ, οι Πειραιώτες προστάτευαν μέσα την ρακέτα τους, αλλά οι Ρώσοι έβρισκαν στόχο από απόσταση, φτάνοντας στο +6 (76-82) στο 36’. Η πίεση μεγάλωνε για τους γηπεδούχους, με τον Πρίντεζη να παίρνει πρωτοβουλίες και να μειώνει σε 81-82, με το πάθος και την αποφασιστικότητά του. Στο 1’47’’ πριν το τέλος, όμως, ο Καράσεφ με τρίποντο διαμόρφωσε το 83-90 στο σκορ, βάζοντας δύσκολα στους παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα, που βρέθηκαν πλέον να παίζουν με την πλάτη στον τοίχο. Οι Πειραιώτες στο τελευταίο λεπτό έβγαλαν καρδιά και δεν παράτησαν την προσπάθεια, αν και βρέθηκαν στο -9 (85-94).

Ο Πολ πρώτα έβγαλε καλή άμυνα, έδωσε κατοχή στην ομάδα του και ακολούθως με τρίποντο μείωσε σε 93-96, με τον Ολυμπιακό να φωνάζει «παρών». Ακολούθησε νέα καλή άμυνα, με την μπάλα να ξεμένει στα χέρια των Ρώσων, με τους γηπεδούχους να έχουν 27’’ στη διάθεση τους. Η μπάλα πήγε στον Σπανούλη, ο οποίος όντας γεμάτος αυτοπεποίθηση, με τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα, βάζοντας… φωτιά στο ματς στα 19’’ πριν το τέλος. Στη τελευταία επίθεση ο Σβεντ δεν πρόλαβε να σουτάρει, έκανε λάθος και το ματς πήγε στη παράταση!

Στη παράταση, το ηθικό του Ολυμπιακού ήταν στα… ουράνια, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να βγάζουν άμυνες και να βάζουν μεγάλα σουτ, με τον Παπανικολάου να φέρνει την διαφορά στο +7 (103-96). Ο Κεμζούρα συνέχιζε με το ίδιο πετυχημένο σχήμα (Σπανούλη, Πολ στο «2», Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ), με τους Πρίντεζη-Μιλουτίνοφ να τελειώνουν τις φάσεις με καρφώματα, διαμορφώνοντας το 107-98. Οι γηπεδουχοι είχαν… καθαρίσει το ματς, φτάνοντας στο τέλος στη σημαντική επικράτηση με σκορ 109-98.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96, 109-98 (παράταση)

Στο 6-8 πλέον ο Ολυμπιακός, που πλησιάζει την οκτάδα. Στο 7-7 η Χίμκι...

Tον αγώνα παρακολούθησαν 6757 θεατές

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 4 (2 ασίστ), Πολ 8 (0/1 δίποντο, 1/7 τρίποντα), Κόνιαρης, Σπανούλης 18 (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10 ασίστ, 3 λάθη), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 16 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (1), Πρίντεζης 26 11(11/15 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 16 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 2, Ριντ 7 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 36 (3/10 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 9/13 βολές, 3 ρμπάουντ, 9 ασίστ), Κράμερ 5 (1), Μπούκερ 12 (5/10 δίποντα), Καράσεβ 8 (2), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 10 (2), Μόνια, Γκιλ, Γιόβιτς 1, Έβανς 17 (6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπέρτανς 9 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 27/44 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 28/38 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 13 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 16/34 δίποντα, 16/40 τρίποντα, 18/23 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 16 λάθη

Ο Ολυμπιακός θα παίξει στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα (20/12 στις 20:00)