Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός 93-77: Έβγαλε την ... υποχρέωση (vid)

Ο Ολυμπιακός έκανε 19 λάθη στη Μαδρίτη και έχασε από της Ρεάλ για το πρωτάθλημα της Euroleague, σε ένα ματς που το έχασε πριν καν αρχίσει...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Κόνιαρη, Πάντερ, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ.

Με τρία σερί εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα, από τους Ράντολφ, Τέιλορ και Καμπάτσο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-4 και από εκείνο το σημείο και μετά άρχισαν να ελέγχουν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Eκεί όμως αφυπνίστηκε ο Πρίντεζης, ο οποίος με δύο σερί σουτ έδωσε πνοή στους φιλοξενούμενους (12-8), αλλά οι Ισπανοί με τον Ράντολφ συνέχιζαν να «πυροβολούν» από απόσταση. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν 4/8 τρίποντα, τελειώνοντας την περίοδο με +11 (21-10).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός στο 12’ με τον Τσέρι σημείωσε το πρώτο του εύστοχο τρίποντο στο ματς, αλλά η Ρεάλ στη συνέχεια πάτησε… γκάζι. Με τον Τόμπκινς να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, οι γηπεδούχοι πήγαν την διαφορά στο +16 (34-18) στο 15’ και στο +19 (39-20) στο 17’, με τους Μαδριλένους να μετρούν 6/14 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα.

Ο Μιλουτίνοφ είχε μείνει στο «μηδέν», δεν μπορούσε να δράσει μέσα στη ρακέτα, αλλά στη συνέχεια οι συμπαίκτες του άρχισαν να τον τροφοδοτούν περισσότερο. Ο Σέρβος σέντερ πέτυχε πέντε σερί πόντους στη συνέχεια, με τον Πρίντεζη στην εκπνοή του ημιχρόνου να μειώνει σε 41-30. Ο Πολ ήταν δίχως σκορ στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τους Πειραιώτες παράλληλα να μετρούν 7 ασίστ και 10 λάθη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ασταμάτητος Ράντολφ έφτασε τα 4/7 τρίποντα και τους 15 προσωπικούς πόντους, ενώ ακολούθως ο Καμπάτσο με ντράιβ έφερε την διαφορά στο +21 (57-36) στο 25’. Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα έδειχναν αδύναμοι να αντιδράσουν, εμφανίζοντας έλλειψη ενέργειας, αλλά και διάθεσης, δείχνοντας μπερδεμένοι εντός παρκέ και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 72-48.

Στη τελευταία περίοδο, ο Κοζέρ εκτόξευσε την διαφορά στο +25 (76-51), φτάνοντας τους 15 προσωπικούς πόντους στο ματς, ενώ ο Φερνάντεθ στο 37’ με τρίποντο διαμόρφωσε το 84-67. Το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με 93-77

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 18 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ράντολφ 15 (4/9 τρίποντα), Φερνάντεθ 10 (2), Καμπάσο 15 (3 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Λαπροβίτολα (0/5 σουτ), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Κάρολ 4, Ταβάρες 6 (10 ριμπάουντ), Μίκι 8 (5 ριμπάουντ), Τόμπκινς 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 3 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Ρότσεστι 11 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μπάλντγουιν, Πολ 3 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές), Κόνιαρης 6 (2), Τσέρι 12 (2), Μιλουτίνοβ 6 (3 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 2 (5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 3 (1), Ριντ 11 (5/6 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 18/34 δίποντα, 15/33 τρίποντα, 12/14 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/41 δίποντα, 9/17 δίποντα, 6/9 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη

O Ολυμπιακός θα γυρίσει στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσει τη Χίμκι (18/12 στις 21:00).