Άλμπα Βερολίνου - Ολυμπιακός 80-99: Απολαυστικός και «γκαζωμένος» (highlights)

Σπουδαία νίκη με σκορ 80-99 πήρε ο Ολυμπιακός στο Βερολίνο απέναντι στην Άλμπα. Οι παίκτες του Κεμζούρα εμφανίστηκαν το ίδιο δυνατοί όπως και με τη Μπάγερν, όμως αυτή τη φορά δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να πιστέψουν ότι μπορούν να φύγουν με τη νίκη.

Εξαιρετική εμφάνιση του Ολυμπιακού στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα την οποία νίκησε εύκολα χάρη στον επιθετικό του πλουραλισμό αφού οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν σκορ από όλους τους τους παίκτες, πλην του Πάντερ που έμεινε... άσφαιρος στα 6.56'' που χρησιμοποιήθηκε!

Τα highlights του Άλμπα Βερολίνου - Ολυμπιακός 80-99 (vid)

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός έκανε τρομερή εκκίνηση στην πρώτη περίοδο και όντας πολύ δυνατός στην άμυνά του μπόρεσε να τρέξει στο τρανζίσιον και βρίσκοντας πόντους από τους Ρούμπιτ, Παπανικολάου και Σπανούλη κατάφερε στο πρώτο πεντάλεπτο να χτίσει μια διαφορά 8 πόντων (8-16).

Οι Γερμανοί σάστισαν με την πολύ δυνατή άμυνα των παικτών του Κεμζούρα γεγονός που οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν περνώντας στο +14, πριν οι Γερμανοί με τρίποντο του Σνάιντερ την κατεβάσουν στους 11 πόντους. Ήταν εμφανέστατο ότι όσο οι Πειραιώτες έπαιζαν τόσο σκληρά στην άμυνα και έβρισκαν στόχο στην επίθεση, οι Γερμανοί δεν θα μπορούσαν να σηκώσουν κεφάλι. Όταν μπήκε στην εξίσωση και ο Γιώργος Πρίντεζης ο οποίος σημείωσε γρήγορα επτά πόντους, τότε όλα έγιναν πιο απλά και κάπως έτσι η πρώτη περίοδος ήταν ιδανική για τους φιλοξενούμενους που πήγαν στο τάιμ άουτ με το σκορ στο 17-30.

Το πόδι στο γκάζι

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των Πειραιωτών και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με πόντους από τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη ο Ολυμπιακός έκανε νταμπλ σκορ (17-34) ενώ ο Νίκολα με μια βολή έδωσε διαφορά 18 πόντων στην ομάδα του. Όσο περνούσε η ώρα οι Πειραιώτες πατούσαν καλύτερα στα πόδια τους και χτυπώντας την Άλμπα τόσο μέσα από τη ρακέτα, όσο και και από τα 6.75 έφτασαν στο +19 (23-42). Οι Γερμανοί είχαν χάσει τη γη κάτω από τα πόδια τους και έβλεπαν τους παίκτες των «ερυθρόλευκων» να κάνουν κυριολεκτικά πάρτι στο Βερολίνο. Τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 27-49 σε μια βραδιά μαγική για τους Πειραιώτες! Κάπως έτσι, το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό απόλυτο κυρίαρχο και σε θέση οδηγού με 38-55 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Ολυμπιακός: Τράβηγμα στον προσαγωγό ο Ριντ

Με τα φρένα σπασμένα

ίδιο ήταν το σκηνικό και στην τρίτη περίοδο. Η άμυνα του Ολυμπιακού τσάκιζε κόκαλα, στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν και έξι λεπτά πριν το τέλος της γ' περιόδου η διαφορά πήγε στο +25 (40-65) με τους παίκτες του Κεμζούρα να έχουν μετατρέψει το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο. Ήταν εμφανέστατο ότι οι φιολξενούμενοι έπαιζαν με το... μυαλό της Άλμπα και δεν άφηναν τους Γερμανούς να κάνουν το παιχνίδι τους. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε, ο Ολυμπιακός φαινόταν να πατάει πολύ καλά, όμως στο τέλος του δεκαλέπτου η Άλμπα μείωσε στους 20 (49-69), αφού οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν επικίνδυνα. Η Άλμπα το εκμεταλλεύτηκε αυτό και τρέχοντας ένα επί μέρους 8-2 μείωσε σε 57-71 όμως ένα δίποντο του Μπόλντγουιν κι ένα τρίποντο του Πρίντεζη ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +19 (57-76) και έδωσαν στον Ολυμπιακό ευκαιρία να ανασυνταχθεί και να μην επιτρέψει στην ομάδα του Ρενέσες να ελπίζει σε κάτι καλύτερο. Το δεκάλεπτο τέλειωσε με αυτό το σκορ και όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός θα έφευγε νικητής από το Βερολίνο.

Ιδανική διαχείριση

Η Άλμπα δεν είχε άλλη επιλογή στο τελευταίο δεκάλεπτο από τα τρίποντα για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Έρικσον μείωσε σε 62-79 ενώ ο Μάνσον από το ίδιο σημείο έκανε το 65-79. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με τον Ρότσεστι που από πλάγια θέση έκανε το 65-82. Η Άλμπα συνέχισε να είναι πιεστική, όμως ο Πολ με τρίποντο έκανε το 67-85 και το παιχνίδι φάνηκε να έχει καθαρίσει έξι λεπτά πριν το τέλος του αφού ο Ολυμπιακός έβρισκε πάντα τις λύσεις στην πίεση των αντιπάλων του. Ο ίδιος παίκτης σημείωσε νέο τρίποντο ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στους 20 (68-88) βάζοντας οριστικά «ταφόπλακα» στα όνειρα των Γερμανών να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Το τελικό 80-99

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονται την επόμενη Παρασκευή, 29 Νοεμβρίου την Αρμάνι, ενώ μια αγωνιστική μετά θα πάνε στο ΟΑΚΑ να τεθούν αντιμέτωποι με τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 38-55, 57-76, 80-99

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Μέισον 15 (3/3 τρίποντα, 6/7 βολές), Γκιφάι 8 (2), Έρικσον 16 (4/7 τρίποντα), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέρμανσον 6 (1/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Νίκιτς, Όγκμπε 2, Γκεντράιτις 4 (1/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Νόκο 11, Σίκμα 6 (6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ, Ρότσεστι 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπάλντγουιν 6, Πολ 12 (4/7 τρίποντα), Κόνιαρης 7 (1), Σπανούλης 11 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Μιλουτίνο 8 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 5 (1), Πρίντεζης 15 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπανικολάου 12 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Ρούμπιτ 16 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Ριντ 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου:11/27 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 19/21 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/36 δίποντα, 14/27 τρίποντα, 15/18 βολές, 32 ριμπάουντ (26+6), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 7 λάθη