Μπάγερν - Ολυμπιακός 85-82: Έβγαλε τα μάτια του...

Παρότι είχε το προβάδισμα για τρεις περιόδους παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, ο Ολυμπιακός έπαθε «μπλακ-άουτ» στο 4ο δεκάλεπτο και ηττήθηκε από τη Μπάγερν στο Μόναχο. Πέντε φάουλ στο πρώτο τρίλεπτο της 4ης περιόδου συμπλήρωσαν οι «ερυθρόλευκοι» (!), διάστημα στο οποίο καλύφθηκε και το μεγαλύτερο κομμάτι της υπέρ τους διαφοράς.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, δείχνοντας στο παρκέ πράγματα που δεν είχαμε δει μέχρι τώρα, ωστόσο το καταστροφικό 4ο δεκάλεπτο του κόστισε ολόκληρο το ματς το βράδυ της Τρίτης (19/11) στο Μόναχο. για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μπάγερν πίεσε όσο μπορούσε αμυντικά στην 4η περίοδο, οι Πειραιώτες απλά δεν μπορούσαν να παίξουν άμυνα καθώς τους χρεώθηκαν πέντε φάουλ στο πρώτο τρίλεπτο (!), ο Μάουντο Λο τα έβαζε απ' όπου κι αν σούταρε, και κάπως έτσι το 55-67 του 31' έγινε 85-82 στο φινάλε υπέρ των Γερμανών.

Μπάγερν - Ολυμπιακός: Τα highlights της αναμέτρησης

Το ματς

Η αρχική πεντάδα των Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ δεν ξεκίνησε καλά, με τον Ολυμπιακό να φτάσει να χάνει μέχρι και με 17-6 στο 7'. Τα καλάθια του Παπανικολάου και οι αλλαγές του Κεστούτις Κεμζούρα, όμως, άλλαξαν άρδην τα δεδομένα, με τους Πειραιώτες να παίρνουν σκορ και δημιουργία από τον Ρότσεστι και τον Μπάλντγουιν, ο οποίος μάλιστα έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τα ερυθρόλευκα τελειώνοντας το ματς με 19 πόντους!

Το 43-44 του ημιχρόνου ήταν μάλλον κολακευτικό για τη Μπάγερν, καθώς ο Ολυμπιακός έδειχνε -και ήταν- καλύτερος. Βάσει εικόνας, ήταν θέμα χρόνου να ανέβει η διαφορά υπέρ των Πειραιωτών κι αυτό έγινε στην 3η περίοδο (μακράν η καλύτερη του Ολυμπιακού στο παιχνίδι), όταν με μπροστάρη τον Μπόλντγουιν και τους Πρίντεζη, Σπανούλη, Ρότσεστι να ακολουθούν έφτασε τη διαφορά στο +8 ενόψει της 4ης περιόδου (55-63).

Ένα περίεργο 4ο δεκάλεπτο...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεκάλεπτο πετυχαίνοντας τέσσερις γρήγορους πόντους και φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +12, καθώς προηγήθηκε με 55-67. Κάπου εκεί οι τρεις διαιτητές με αλλοπρόσαλλα και υπερβολικά σφυρίγματα χρέωσαν τους «ερυθρόλευκους» με πέντε φάουλ μέσα σε τρία λεπτά, ενώ στον αντίποδα η Μπάγερν έβγαλε όλη την περίοδο χωρίς να συμπληρώσει ποτέ τον συγκεκριμένο αριθμό φάουλ!

Αποτέλεσμα; Οι Πειραιώτες απλά δεν μπορούσαν να παίξουν άμυνα, οι Γερμανοί συνέχισαν να πιέζουν αμυντικά, ενώ επιθετικά εκμεταλλεύθηκαν τα μις-ματς κι έχοντας και τον Μάουντο Λο να κάνει το ματς της ζωής του στο 4ο δεκάλεπτο, έφεραν τούμπα την αναμέτρηση. Η Μπάγερν έφτασε στο +5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και παρά τις τελευταίες προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τελικό σφύριγμα παίρνοντας μια ανέλπιστη -όπως φαινόταν για τουλάχιστον 31 λεπτά- νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 43-44, 55-63, 85-82.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν, Μονρό 15 (7/17 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος σε 29 λεπτά), Λούτσιτς 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λο 19 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολες, 7 ασίστ), Τσίπσερ 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές), Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 18 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Λεσόρ 5, Ραντόσεβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 9 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντγουιν 19 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πολ 3 (1/4 τρίποντα), Κόνιαρης, Σπανούλης 6 (1/5 σουτ, 3/3 βολες, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ 14 (6/7 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ρούμπιτ 7 (6 ριμπάουντ), Ριντ 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 24/44 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 19/24 βολές, 26 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/38 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 14/19 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη