Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις 83-74: Ξόρκισε τον «δαίμονα»

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον κακό του δαίμονα Ζαλγκίρις με σκορ 83-74 και επέστρεψε στις νίκες με κορυφαίο παίκτη του τον Μπράντον Πολ.

Ο Αμερικάνος έδειξε γιατί θεωρείται η καλύτερη φετινή μεταγραφή των Πειραιωτών αφού ήταν εξαιρετικός τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα συμπαρασύροντας με την ενέργειά του και τους συμπαίκτες του. Ο Paul σημείωσε 14 πόντους όμως συνέβαλε τα μέγιστα ώστε ο Ολυμπιακός να επιστρέψει στις νίκες. Απίστευτη ψυχή από τους παίκτες του Κεμζούρα οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκαν κατακόρυφα από τα 6.75 και έφτασαν σε μια νίκη κόντρα στον «κακό τους δαίμονα» η οποία θα τους δώσει σίγουρα ώθηση για τη συνέχεια.

Στα αξιοσημείωτα η πολύ καλή παρουσία του Ριντ ο οποίος έδειξε ότι μπορεί να αποτελέσει τον ιδανικό παρτενέρ του Μιλουτίνοφ στη φροντ λάιν του Ολυμπιακού.

Ο αγώνας:

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Με τον Παπανικολάου να ανοίγει το σκορ ξεκίνησε ο αγώνας. Ο Έλληνας φόργουορντ στην επανεμφάνισή του έμελλε να είναι ο πρώτος παίκτης που συνδέθηκε με το καλάθι στο ματς, όμως η Ζαλγκίρις βρήκε άμεσα την απάντηση με τον Λαντέιλ που με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά του Λιθουανούς. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν κακοί αμυντικά και έχαναν τα ριμπάουντ κι έτσι η Ζαλγκίρις πήγε στο +4 (3-7) στο 3’. Ο Κεμζούρα πέρασε τους Πάντερ-Πολ-Ριντ στο παρκέ και έδωσαν έξτρα ενέργεια. Ο Ρούμπιτ πέρασε στη θέση «4» και ο Ρότσεστι στον «άσο», με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν αποκλειστικά Αμερικανούς στη πεντάδα τους, με τον τελευταίο να «γράφει» το 15-16 στο 9’. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους παίκτες του Κεμζούρα να προηγούνται με 19-18, με τον Ριντ να ρίχνει ένα επιβλητικό μπλοκ στον ΛεΝτέι. Το πρώτο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε μάλιστα από το τιμητικό ρεκόρ του Πρίντεζη.

Άνευρος
Στη δεύτερη περίοδο ο Κεμζούρα άφησε τους Ρότσεστι-Μπόλντγουϊν στον αγώνα για να έχει καλύτερη κυκλοφορία όμως οι Λιθουανοί έβρισκαν στόχο από τη περιφέρεια, με τον Λαντέιλ να «γράφει» το 25-26. Πρίντεζης και Σπανούλης πήραν ξανά θέση όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό στην επίθεση σε αντίθεση με τους «πράσινους» που έφεραν τη διαφορά στο +6 (25-31) στο 16’. Στη συνέχεια ο Σπανούλης πέτυχε το πρώτο εύστοχο σουτ για την ομάδα του από την περιφέρεια, Πρίντεζης-Μιλουτίνοφ άρχισαν να δίνουν πόντους από το «ζωγραφιστό» και κάπως έτσι φτάσαμε στο 33-33. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Λιθουανούς να προηγούνται με σκορ 37-39, με τον Λαντέιλ να έχει κάνει την… ζημιά με 13 πόντους (5/5 δίποντα).

«Βγήκαν τα... πυροβόλα»
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει... ευρωπαϊκή πεντάδα στο παρκέ. Κόνιαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ πήραν θέσεις με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά στο σκορ με 40-39 με τρίποντο του Πρίντεζη, ενώ ο Κόνιαρης ευστόχησε κι αυτός έξω από τα 6.74 για το 43-39. Οι Λιθουανοί μείωσαν στους 2 όμως ο Μιλουτίνοφ έκανε το 45-41, ο Ουόκαπ με δίποντο μείωσε ξανά και ο Σπανούλης με τρίτο σερί τρίποντο του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο έκανε το 48-43. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν καλύτεροι σε αυτό το σημείο του αγώνα, με τους παίκτες του Κεμζούρα να ακολουθούν εντελώς διαφορετική ρότα και να σκοράρουν συνεχώς έξω από τα 6.75 και να δείχνουν πολύ καλύτερο πρόσωπο. Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν συνεχώς μια δοαφορά πέντε πόντων και η περίοδος έκλεισε στο 60-55.

Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 83-74: Τα highlights του παιχνιδιού (vid)

Ψυχή βαθιά
Στη τέταρτη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός πλέον είχε αποκτήσει αυτοπεποίθηση και έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα. Η διαφορά κυμαινόταν ανάμεσα στους πέντε και τους επτά πόντους με τους Πειραιώτες να βρίσκουν καλάθια μέσα στη ρακέτα και το σημαντικότερο ήταν ότι όποιος βρισκόταν στο παρκέ είχες πάθος, θέληση και ψυχή. Ένα τρίποντο του Πολ 5.45'' πριν το τέλος του αγώνα ανέβασε τη διαφορά στο +10 (71-61) και οι «ερυθρόλευκοι» φαίνονταν έτοιμοι να επιστρέψουν στις νίκες. Νέο τρίποντο του Ρότσεστι πήγε το σκορ στο +13 όμως οι Λιθουανοί απάντησαν για το 74-63. Όλα όμως πλέον είχαν πάρει τον δρόμο τους. Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να κάνει την ύστατη προσπάθεια αλλά οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους ήταν τραγικά άστοχοι και πολύ νευρικοί με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μπει και πάλι στον δρόμο των επιτυχιών...

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 37-39, 60-55, 83-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ, Ρότσεστι 8 (2/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Μπάλντγουιν, Πολ 14 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 16 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοβ 14 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρούμπιτ 4, Ριντ 10 (4/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 10 (2/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Πέρες 5, Λεκαβίτσιους 14 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Χέιζ 3 (1), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 1, Γκέμπεν 5, Γιοκουμπάιτις, Λεντέι 4, Λαντέιλ 23 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Γκριγκόνις 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ουλανόβας 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/28 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 21/25 βολές, 26 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 2 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 22/44 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 18/19 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη