Παναθηναϊκός - Βαλένθια 91-80: Με την ψυχή στο στόμα... (vid)

Ο Παναθηναϊκός πήρε δύσκολη νίκη στο κλειστό του ΟΑΚΑ απέναντι στη μαχητική Βαλένθια.

Οι «πράσινοι» του Αργύρη Πεδουλάκη αν και τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους Ισπανούς κατάφεραν με μια αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο να πάρουν τη νίκη και να αποφύγουν ένα τεράστιο κάζο.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν για μια ακόμα φορά ο Ντεσόν Τόμας. Ο Αμερικάνος φόργουορντ έκανε ένα ακόμα πολύ καλό παιχνίδι και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη έχοντας 19 πόντους σε περίπου 31 λεπτά συμμετοχής. Από κοντά σε απόδοση και ο Καλάθης που σημείωσε 13 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στις δύο πρώτες περιόδους, όταν και προηγούταν με σκορ 45-35. Όμως η τρίτη περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους που με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν στους τέσσερις πόντους και έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Πεδουλάκη.

Ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» επανέκαμψαν και έφτασαν στη νίκη με 91-80 ανεβάζοντας τη θέση τους στην κατάταξη της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 45-35, 68-64, 91-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 19 (6/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ράις 14 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 8 (1), Παππάς 6 (2), Βουγιούκας 2, Τζόνσον 11 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φρεντέτ 12 (1), Καλάθης 13 (6/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 λάθη), Γουάιλι 2, Μήτογλου, Μπεντίλ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Κολόμ 20 (2/7 τρίποντα), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Λόιντ 27 (5/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Εντούρ (0/4 σουτ), Λαμπεϊρί 8, Τόμπεϊ, Μότουμ 3, Ντούμπλιεβιτς 11 (1), Βίβες 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σαν Εμετέριο 5 (1), Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 6 (2).