Ολυμπιακός - Εφες 67-86: Πέρασε και η Εφές από τον Πειραιά

Μετά τη Μακάμπι και τη Ζενίτ ήταν η σειρά της Εφές να κερδίσει (67-86) μέσα στο ΣΕΦ τον ευάλωτο και αδύναμο Ολυμπιακό.

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του και πέμπτη συνολικά στην εφετινή Euroleague, γνώρισε ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε 67-86 από την Εφές στο ΣΕΦ. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μίσιτς με 27 πόντους (4/6 τρ.). Ο Πρίντεζης (14 πόντοι) και ο Πολ (15π) διασώθηκαν για τους γηπεδούχους.

Ολυμπιακός - Εφές: Ο γολγοθάς των 70... πόντων

Στο 2-5 πλέον το σερί για τους «ερυθρόλευκους» που σε τέσσερα παιχνίδια στο ΣΕΦ έχουν κερδίσει μόλις το ένα!

Ολυμπιακός - Εφες 67-86: Οι αποδοκιμασίες στο τρίποντο του Σίγκλεντον

Το ματς

Ο Κεστούτις Κεμζούρα ξεκίνησε το ματς με τους Σπανούλης, Τσέρι, Πολ, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ στο παρκέ. O Αταμάν επέλεξε τους Μίσιτς, Σίμον, Άντερσον, Πλάις και Πίτερς. Ο Ολυμπιακός στις δύο πρώτες φάσεις τροφοδότησε τον Μιλουτίνοφ με τον Σέρβο να πετυχαίνει τους τέσσερις πρώτους πόντους της ομάδας του Πειραιά την ώρα που η Εφές είχε ισοφαρίσει με τον Μπομπουά.

Euroleague: Τρίτος σκόρερ όλων των εποχών ο Πρίντεζης

Στη συνέχεια για τους Πειραιώτες τη σκυτάλη πήρε ο Πολ που με τρίποντο έκανε το 7-2, όμως ο Μίσιτς απάντησε για το 7-4. 2/3 βολές του Σπανούλη έδωσαν στους γηπεδούχους «αέρα» πέντε πόντων, όμως οι Τούρκοι με ένα 5-0 πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (9-10) έξι λεπτά πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος. Ένα τρίποντο του Πρίντεζη έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά σε θέση οδηγού όμως ο Πίτερς πίσω από τα 6.75 έεδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Κλειδί για την καλή εικόνα του Ολυμπιακού όλο αυτό το διάστημα ήταν το γεγονός ότι οι παίκτες του Κεμζούρα μάζευαν όλα τα αμυντικά ριμπάουντ.

Κόνιαρης: «Ευθύνη όλων μας η άμυνα»

Εφιάλτης στο ΣΕΦ η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα καλάθι του Λάρκιν, ενώ στη συνέχεια ο Ριντ με 1/2 βολές σημείωσε τον πρώτο του πόντο στο ματς. Με ένα γρήγορο σερί 6-0 η Εφές πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (25-29) και ο Ολυμπιακός φαινόταν ότι χωρίς τον Μιλουτίνοφ έχει πρόβλημα στη ρακέτα. Ο Πολ με 3/3 βολές μείωσε στους πέντε.

Πρώτη φορά στην εποχή των Αγγελόπουλων ο Ολυμπιακός έχει τρεις σερί ήττες

Η Εφές όμως είχε βρει τον τρόπο να κλείνει τους Πειραιώτες και να μην τους αφήνει να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι και παίζοντας άψογα στο τρανζίσιον ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά σε μεγαλύτερα επίπεδα. Η δεύτερη περίοδος αποδείχθηκε εφιάλτης λοιπόν, με τους Τούρκους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +18, διαφορά που την πήραν ξεκούραστα κάνοντας τα βασικά στο παρκέ. Με ένα τρίποντο του Κόνιαρη ξεκίνησε να γράφει το σκορ στην τρίτη περίοδο. Ο Έλληνας γκαρντ μείωσε στο -15 (38-53) και στη συνέχεια ο Σίνγκλετον με 1/2 βολές ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +16 όμως ένα έμμεσο τρίποντο του Πρίντεζη άρχισε να δίνει ελπίδες στους «ερυθρόλευκους».

Τα highlights του Ολυμπιακός - Εφές 67-86 (vid)

Οι παίκτες του Κεμζούρα πλέον είχαν πάθος στο παιχνίδι τους και το μομέντουμ ήταν με τον Ολυμπιακό ο οποίος έξι λεπτά πριν τη λήξη της γ' περιόδου είχε μειώσει στους 11 (43-56). Όμως ένα τρίποντο του Λάρκιν ησύχασε κάπως το παιχνίδι της Εφές και έβαλε φρένο στο ξέσπασμα των Πειραιωτών. Ο Πάντερ είχε βρει ρυθμό για τα καλά και συνέχιζε να φορτώνει με πόντους το αντίπαλο καλάθι, ενώ πλέον ο Ολυμπιακός έδειχνε ότι διεκδικεί ότι μπορούσε να πάρει από τον αγώνα.

Η περίοδος έκλεισε στο 58-67 με ένα μπάζερ μπίτερ του Μπράντον Πολ και το ΣΕΦ πήρε φωτιά.

Όσον αφορά την 4η περίοδο, οι Πειραιώτες κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους έξι με τρίποντο του Πολ (32') αλλά ο κορυφαίος Μίσιτς με δύο τρίποντα «σκότωσε» κάθε ελπίδα του Ολυμπιακού για νίκη. Ο Σίνγκλετον με τρίποντο στην εκπνοή του αγών διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 8 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρότσεστι 4 (1), Πολ 15 (4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κόνιαρης 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Σπανούλης 4 (0/5 σουτ, 4/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Τσέρι 2, Μιλουτίνοβ 10 (5/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 λάθη), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ρούμπιτ 2, Ριντ 3

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 24 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπομπουά 10 (1), Σίνγκλετον 7 (2), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 27 (6/9 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον 3, Πίτερς 3 (1), Ντάνστον 10 (8 ριμπάουντ), Σίμον 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 11/14 βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 20/33 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 10/15 βολές, 26 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 3 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη