Ολυμπιακός - Μακάμπι 65-90: Με τέτοια άμυνα δεν πας πουθενά... (highlights)

Ο Ολυμπιακός ήταν τρομερά ευάλωτος στην άμυνα, η Μακάμπι είχε τα μεγάλα σουτ (13/28 τρίποντα) και οι Πειραιώτες ηττήθηκαν ξανά στο ΣΕΦ με 90-65 , σπαταλώντας το «διπλό» με την ΤΣΣΚΑ.

Εικόνα απογοητευτική! Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τέταρτη ήττα του σε έξι αγωνιστικές (2-4 ρεκόρ), καθώς ηττήθηκε (και πάλι) στο ΣΕΦ με 90-65. Οι Πειραιώτες ήταν τρομερά ευάλωτοι στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχτούν +20 πόντους σε κάθε δεκάλεπτο (45 ακριβώς σε κάθε ημίχρονο).

Η Μακάμπι είχε τα μεγάλα σουτ (13/28 τρίποντα-46.4%), βρήκε τρομερό ρυθμό στην επίθεση, με τους "ερυθρόλευκους" στο τέλος να χάνουν με κάτω τα χέρια, αδυνατώντας να αντιδράσουν, γνωρίζοντας την συντριβή στο γήπεδο τους. Με αυτόν τον τρόπο, σπατάλησαν και το μεγάλο "διπλό" που πήραν μέσα στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ. Τραγική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο για το συγκρότημα του Κεστούτις Κεμζούρα στην επίθεση, καθώς σημείωσε μόλις 25 πόντους.

Ο μόνος που διασώθηκε από το... ναυάγιο ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους (6/13 δίποντα), ενώ είχε ορισμένες καλές στιγμές ο Μπράντον Πολ (12 πόντοι). Απελπιστικά άστοχος και πάλι ο Κέβιν Πάντερ με 1/11 (!) σουτ, με τους Πειραιώτες όχι μόνο να χάνουν τη μάχη στα ριμπάουντ (26-37), αλλά να αντιμετωπίζουν και πρόβλημα στη δημιουργία, μοιράζοντας μόλις 10 ασίστ. Για ακόμη μία φορά χαμηλα ποσοστά από τη περιφέρεια (6/21 τρίποντα-28.6%), όπως και στις βολές (11/20-55%). Από τη Μακάμπι έκαναν τη... ζημιά οι Σκότι Γουίλμπεκιν (19 πόντοι, 4/9 τρίποντα) και Τάιλερ Ντόρσεϊ (19 πόντοι, 4/6 τρίποντα). Έκαναν το ντεμπούτο τους με τα "ερυθρόλευκα" οι Τέιλορ Ρότσεστι και Γουίλι Ριντ.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights του Ολυμπιακός-Μακάμπι 65-90

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Τσέρι, Σπανούλη, Πολ, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Με τρίποντο του Πολ προηγήθηκαν με 9-2 στο 3', ενώ ακολούθως βρήκε ρυθμό ο Πρίντεζης, διαμορφώνοντας το 15-9 στο 5'. Στη συνέχεια, όμως, η Μακάμπι αντέδρασε. Έβαλε μεγάλα σουτ με τους Ντόρσεϊ και Μπλακ, φτάνοντας εκείνη στο +4 (17-21), με το 21-24 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μακάμπι είχε τον έλεγχο του ρυθμού, φτάνοντας στο +7 (22-29) με τον Έισι. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στην επίθεση, χάνοντας σουτ, τρίποντα και βολές, με τον Γουίλμπεκιν με τρίποντο να "γράφει" το 30-38 στο 17'. Η διαφορά όλο και μεγάλωνε, φτάνοντας και στο +10 (35-45) με τον Κοέν. Στο τέλος, όμως, ο Πάντερ μάζεψε την διαφορά με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου, μειώνοντας σε 40-45.

Στη τρίτη περίοδο, ο Πολ με τρίποντο μείωσε σε 43-45, αλλά στη συνέχεια η Μακάμπι βρήκε ρυθμό στην επίθεση, καθώς με τα τρίποντα των Κάσπι και Γόλτερς, έφτασε και πάλι στο +9 (50-59) στο 25'. Ο Πάντερ ήταν εκνευριστικά άστοχος, μετρώντας 1/8 σουτ στο ματς, σε αντίθεση με τους "κίτρινους", οι οποίοι με τον Ντιμπαρτολομέο από τη περιφέρεια, έφτασαν και στο +12 (52-64) στο 28'. Ο Ολυμπιακός είχε εμφανείς αδυναμίες στην άμυνα, δεχόμενος πάνω από 20 πόντους σε κάθε περίοδο, με το δεκάλεπτο να βρίσκει τους Ισραηλινούς στο +12 (56-68).

Στη τελευταία περίοδο, η Μακάμπι έβαζε τρίποντα ακόμη και με τον Τάιους, με τον Χάντερ με κάρφωμα στον αέρα να εκτοξεύει την διαφορά στο +16 (59-75) στο 36'. Το παιχνίδι στη συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν παραδοθεί στις διαθέσεις των Ισραηλινών, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να παίρνει το "διπλό" στο ΣΕΦ με σκορ 65-90.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 40-45, 56-68, 65-90

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 4 (0/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ρότσεστι 4 (2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 ασίστ, 1 κλεψιμο, 5 λάθη σε 15:50), Πολ 12 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Σπανούλης 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ασίστ), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 3 (1/2 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 16 (6/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 6 (1), Ρούμπιτ 5 (4 ριμπάουντ), Ριντ 1

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλμπεκιν 19 (2/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/5 βολές), Έισι 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χάντερ 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάσπι 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (3/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιμπαρτολομέο 4 (1), Γουόλτερς 10 (2), Κοέν 2, Μπλακ 4 (6 ριμπάουντ), Ζούσμαν 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/41 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 11/20 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικα - 4 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 20/35 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 11/17 βολές, 37 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη