Μπάγερν Μονάχου - Αρμάνι Μιλάνο 78-64: Γερμανική μηχανή... (vid)

Με το... δεξί μπήκε στις υποχρεώσεις της στην Euroleague η Μπάγερν Μονάχου αφού επιβλήθηκε εντός έδρας της πανίσχυρης φέτος Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 78-64.

Η ομάδα της Γερμανίας είχε ως αιχμή του δόρατος τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς ο οποίος ήταν πραγματικά απολαυστικός πετυχαίνοντας 18 πόντους.

Οι Ιταλοί μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να πάρουν μικρό προβάδισμα στο τέλος της 1ης περιόδου (22-23). Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως ανήκε στην Μπάγερν η οποία έκανε αντεπίθεση διαρκείας και πέρασε μπροστά στο σκορ στο 20' με 42-34.

Η Αρμάνι προσπάθησε να επιστρέψει στην τρίτη περίοδο όμως οι Βαυαροί δεν έδειξαν διάθεση να χάσουν ότι με κόπο είχαν κατακτήσει. Έτσι δυσκόλεψαν αρκετά τη ζωή των παικτών του Μεσίνα και κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά τους στο +11 (61-50).

Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Μπάγερν συνέχισε στις ίδιες ταχύτητες ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τον δείκτη της διαφοράς στο τελικό 78-64.

Ο Λουίς Σκόλα ήταν ο πρώτος σκόρερ της Αρμάνι στην επανεμφάνισή του στον κορυφαίο ευρωπαϊκό θεσμό του μπάσκετ. Ο φόργουορντ από την Αργεντινή σημείωσε 17 πόντους, ενώ έκανε και ένα ατομικό ρεκόρ.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-34, 61-50, 78-64.