Μία νίκη από το final four η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε 89-84 την Χίμκι και θέλει μία νίκη για να πάει στο Βελιγράδι

Μία νίκη χρειάζεται η Ρωσική αρκούδα για να περάσει σε ένα ακόμα φάιναλ φορ. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησαν δύσκολα της Χίμκι με κορυφαίο τον Σέρχι Ροντρίγκεθ που σημείωσε 26 πόντους και 10 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σουτάροντας με υψηλά ποσοστά και εκμεταλλευόμενοι τα επιθετικά ριμπάουντ πήραν μία μικρή διαφορά πέντε πόντων. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έσφιξε την άμυνα της και με όπλο τα τρίποντα έκλεισε το ημίχρονο με δύο πόντους μπροστά.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι επηρεάστηκαν με ορισμένες αποφάσεις των διαιτητών χάνοντας έτσι το προβάδισμα. Στην τελευταία περίοδο η Χίμκι έπαιξε άμυνα μείωσε αλλά το δίδυμο Χίγκινς, Κλάιμπερν έφερε την νίκη στην ομάδα του στρατού.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 43-45, 68-66, 89-84

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 24/41 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 17/20 βολές, 29 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Χίμκι: 13/30 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 19/22 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα.