Έκανε το 1-0 η Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε πήρε το πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ κερδίζοντας 82-73 την Μπασκόνια

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης κέρδισε πιο εύκολα από ότι δείχνει το σκορ. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκαν από την αρχή με το πόδι στο γκάζι και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά.

Ο Κώστας Σλούκας με double double οργάνωνε μαεστρικά την επίθεση των Τούρκων απέναντι σε μία χαμένη Μπασκόνια που επιχειρούσε βεβιασμένες επιθέσεις. Η απουσία του Γκρέιτζερ ήταν αισθητή για τους φιλοξενούμενους που δεν μπόρεσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.

Στην δεύτερη και τρίτη περίοδο αντίστοιχα οι γηπεδούχοι χωρίς να ανεβάσουν ρυθμό κρατούσαν σε απόσταση ασφαλείας την διαφορά η οποία μειώθηκε επικίνδυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με την Μπασκόνια να αντιδρά και να μειώνει σε επτά πόντους. Οι σωστές επιλογές της Φενέρ όμως της έδωσε την νίκη με συν εννέα πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-26, 65-52, 82-73

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Τόμπσον 4 (6 ριμπάουντ), Μέλι 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ουάναμεϊκερ 16 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Νάναλι 13 (2), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 13 (8 ριμπάουντ), Κάλινιτς 4 (0/4 τρίποντα), Ντίξον, Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε 8 (2)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Βιλντόζα 12 (1), Τίμα 5 (1), Βόιτμαν 2, Χουέρτας 6 (1), Μπομπουά 13 (6/10 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Τζάνινγκ 11 (3/5 τρίποντα), Ντιόπ 4, Πουαριέ 4, Σενγκέλια 16 (4/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκαρίνο