Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 87-67: Έκαναν το 1-0 οι «μερένχες» (highlights)

Παίζοντας επιβλητικό μπάσκετ η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 87-67 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Χωρίς να αντικρίσει μεγάλη αντίσταση η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών απέναντι στην Μπαρτσελόνα που έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι «μερένχες» είχαν το πάνω χέρι παίζοντας καλή άμυνα.

Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Πάμπλο Λάσο πάτησε το πόδι στο γκάζι κλείνοντας το ημίχρονο με 47-32.

Στη τρίτη περίοδο οι «μπλαουγκράνα» κατάφεραν να κατεβάζουν σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά αλλά στην τέταρτη περίοδο δεν είχαν τις απαιτούμενες λύσεις τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα γνωρίζοντας μοιραία την ήττα.

Ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν πρώτος σκόρερ των Μαδριλένων με 19 πόντους ενώ για τους ηττημένους, στους 14 πόντους σταμάτησε ο Τομά Ερτέλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 47-32, 63-52, 87-67.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 11 (2), Φερνάντεθ 10 (2), Καμπάτσο 19 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, κανένα λάθος), Ταβάρες 7 (6 ριμπάουντ), Ντεκ 3 (1), Κοζέρ 9 (1), Αγιόν 2 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γιουλ 11 (2/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τόμπκινς 2, Τέιλορ 11 (2/2 τρίποντα).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Πάνγκος 3 (1), Ρίμπας 2, Σίνγκλετον 10 (3/10 σουτ), Κλαβέρ 7 (12 ριμπάουντ), Τόμιτς 4 (6 ριμπάουντ), Χάνγκα 10, Σμιτς, Ερτέλ 14 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Πούστοβι, Οριόλα 13 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κούριτς 4 (2/6 σουτ).