Γκραν Κανάρια-Ολυμπιακός 90-67 : Γκραν διασυρμός στο Λας Πάλμας (vid)

Μετά τη Νταρουσάφκα, τη Ζαλγκίρις και τη Μακάμπι, ο Ολυμπιακός έχασε και από τη Γκραν Κανάρια και μάλιστα με τη μεγαλύτερη σε διαφορά εφετινή ήττα του (90-67), με μοναδική παρηγοριά τα δυο εντός έδρας ματς που θα του δώσουν το δικαίωμα συμμετοχής στα πλέι οφς της Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Γουέμπερ, Γουίλιαμς-Γκος, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι στις πρώτες τους προσπάθειες, με τον Στρόμπερι να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια, ξεφεύγοντας με 11-2 στο 4’. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού, όντας μπροστά με 17-10 στο 8’, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους Πειραιώτες πίσω στο σκορ με 19-14.

Στην δεύτερη περίοδο, η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με +9 (27-18) στο 15’ με τον Ραμπασέντα και τους φιλοξενούμενους να δείχνουν «υπνωτισμένοι» στο παρκέ. Σε ένα πρώτο μέρος που οι φιλοξενούμενοι τα είχαν… σπάσει στην επίθεση: 11/25 (44%) δίποντα, 1/10 τρίποντα (10%), 5/6 βολές (83.3%), έχοντας μοιράσει μόλις 3 ασίστ.

Tραγικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο, με τους παίκτες του Ολυμπιακού, να κάνουν βήματα, να αστοχούν, να πετούν τη μπάλα στο κενό και τον Έρικσον να πετυχαίνει 3 τρίποντα σε ισάριθμα σουτ για το 49-30. Ο Τουπάν ...έσπασε το ρόδι, στο τρίλεπτο με τρίποντο, αλλά ο Σουηδός είχε νέα απάντηση για το 52-33! Ο Γάλλος ήταν ο μόνος που έβρισκε το καλάθι και με τρίποντο μείωσε σε 54-39. Ο Έρικσον συνέχιζε να πυροβολεί και να εκτοξεύει τη διαφορά στο 60-41. Τραγικός ο Ολυμπιακός σε άμυνα και επίθεση, με 9 λάθη, με τον Βένε να κάνει το 63-42( η μεγαλύτερη διαφορά). Για να κλείσει η περίοδος με τον Παουλί να διασχίζει όλο το γήπεδο σε 3" και να αφήνει τη μπάλα στο καλάθι για το 69-46.

Ίδια εικόνα και στην τελευταία περίοδο, με την Γκραν Κανάρια να κρατάει τη διαφορά των 20 πόντων, να την αυξάνει και τον Ντέιβιντ Μπλατ να κοιτάει αποσβολωμένος το δημιούργημα του, χωρίς λύσεις στη φαρέτρα του. Καμία βελτίωση, καμία προσπάθεια, λάθη, λάθη, λάθη με τους παίκτες του Ολυμπιακού να περιμένουν το λυτρωτικό σφύριγμα της λήξης. Ουδείς διασώθηκε από το ναυάγιο του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 40-30, 69-46, 90-67

Ολυμπιακός: Γουέμπερ 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 6 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1 ασίστ), Τουπάν 12 (2), Μιλουτίνοβ 8 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 4 (1/5 σουτ), Μάντζαρης, Μπόγρης 1, ΛεΝτέι 8 (3/7 σουτ)

Γκραν Κανάρια: Γουίλι 10 (5/6 δίποντα), Μπαλτσερόφσκι, Όλιβερ, Χάνα 4 (5 ασίστ), Έρικσον 24 (3/4 δίποντα, 6/10 τρίποντα), Βένε 14 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Μπάλβιν 4, Παουλί 6, Ραμπασέδα 6 (1), Στρόμπερι 13 (2), Ραντίσεβιτς 4, Τιλί 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/40 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 15/21 βολές, 18-7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 14 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γκραν Κανάρια: 21/34 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 9/13 βολές, 22-6 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 15 λάθη.