Μπουντούτσνοστ-Εφές 84-91: Τα εύκολα δύσκολα οι παίκτες του Αταμάν (vid)

Ένα παιχνίδι στο οποίο κυριάρχησε επί 38 λεπτά ο φιλοξενούμενος, παρολίγον να γίνει ντέρμπι στο τελευταίο δίλεπτο * Και μαθηματικά 4η η Έφες

Σε «θρίλερ» παραλίγο να εξελιχθεί η αναμέτρηση στην Ποντγκόριτσα, όπου η Ανατολού Εφές απέναντι στη Μπούντουτσνοστ σπατάλησε μεν μία διαφορά 16 πόντων, πήρε δε τη νίκη εν τέλει με 84-91. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση, παίρνοντας διψήφια διαφορά από το εναρκτήριο δεκάλεπτο, ωστόσο οι παίκτες του Ρέπεσα έδειξαν σημεία ζωής στη δεύτερη περίοδο, χωρίς βέβαια να αποτρέψουν το +13 (40-53) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Εφές ξεκίνησε πάλι εντυπωσιακά, φτάνοντας 2 λεπτά πριν το τέλος να προηγείται μ 16 πόντους (70-86). Παρόλα αυτά οι πρωταθλητές Αδριατικής Λίγκας, βρήκαν τρόπο να φέρουν (σχεδόν) τα πάνω κάτω, δίχως ωστόσο να καταφέρουν να γυρίσουν παντελώς το σκηνικό. Με αυτή της τη νίκη, η ομάδα του Αταμάν εξασφάλισε και μαθηματικά τη 4η θέση και πλέον κοιτάζει... προς Βαρκελώνη μεριά.

Τα Δεκάλεπτα: 19-27, 40-53, 58-71, 84-91.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ(Ρέπεσα): Τζάκσον 17, Κόουλ 10, Κλάρκ Ε 9, Μπάροβιτς 4, Κλάρκ Κ 6, Γκόρντιτς 6, Μπιτάτζε 16, Πόποβιτς 9, Μπελ 7, Νίκολιτς.

ΕΦΕΣ(Αταμάν): Λάρκιν 6, Μπομπουά 12, Μπαλμπάι, Μοερμάν 4, Πλαίς 16 (8/11 δίποντα), Μίσιτς 18 (4/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Άντερσον, Ντάνστον 14, Σιμόν 13 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μότουμ 8.