Ο Ντόνσιτς οδηγεί την Ρεάλ στο πλεονέκτημα έδρας

Με buzzer beater του ταλαντούχου νεαρού η Ρεάλ Μαδρίτης δραπέτευσε από την έδρα του Ερθρού Αστέρα με σκορ 79-82

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το διπλό από το Βελιγράδι. Οι ''μερένχες'' μπήκαν δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας με διψήφια διαφορά.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και με όπλο του την άμυνα έτρεξε ένα σερί 11-5 με πρωταγωνιστές τους Όμιτς και Ντόμπριτς. Ο Ντόνσιτς ηγήθηκε της επίθεσης των φιλοξενούμενων ανεβάζοντας την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους.

Με το που βγήκε ο Σλοβένος ήρθε η σειρά των Σέρβων να μειώσουν στο καλάθι τρία λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Ο Ταβάρες με διαδοχικά καλάθια κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του για να έρθει ο Ντόνσιτς με buzzer beater να δώσει μία υπερπολύτιμη νίκη για τους Ισπανούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-43, 57-64, 79-82