Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός: Τα μεγάλα διπλά μέσα στην Τουρκία (vids)

H Αναντολού Εφές υποδέχεται τον Ολυμπιακό για την 23η αγωνιστική της Euroleague (21/2,19:30, LIVE στο fosonline.gr) και το fosonline σας θυμίζει μερικά από τα σπουδαία διπλά που έχει πάρει η ομάδα του Πειραιά μέσα στην Κωνσταντινούπολη.

Ο αγώνας της Αναντολού Εφές με τον Ολυμπιακό θα είναι ο 38ος ανάμεσα στις δύο ομάδες στην Euroleague και το fosonline σας θυμίζει μερικά σπουδαία διπλά της ομάδας του Ολυμπιακού στην Κωνσταντινούπολη.

Σεζόν 2011-2012: Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 65-67

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έπαιζε το ματς της χρονιάς στους «16» της σεζόν 2011-12 με αντίπαλο την Έφες στην Πόλη. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και βρισκόταν μπροστά σε ολόκληρο των αγώνα όμως στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τον Λαφαγιέτ να χάνει το τελευταίο σουτ της νίκης και με τον Ολυμπιακό να παίρνει τεράστιο διπλό.

Σεζόν 2015/2016: Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 87-91

Ο Ολυμπιακός έχοντας στον πάγκο του τον Γιάννης Σφαιρόπουλο και η Εφές τον Ντούσαν Ίβκοβιτς στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ τους μετά την κατάκτηση της Ευρωλίγκας το 2012, παίρνει τεράστιο διπλό στην παράταση με κορυφαίους τον Γιώργο Πρίντεζη και τον Οθέλο Χάντερ. Ο αγώνας στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Πάτρικ Γιάνγκ οποίος υπέστη ρήξη χιαστού.

Σεζόν 2016-2017: Αναντολού Εφές- Ολυμπιακός 62-74

Στο 4ο παιχνίδι των Play-off η Εφές ήταν μπροστά με 2-1 σκορ στην σειρά και χρειαζόταν μία νίκη για να προκριθεί στο Final Four που θα γινόταν στην Πόλη.Ο Ολυμπιακός όμως έχοντας σε εκπληκτική μέρα των Σπανούλη με 18 πόντους πήρε την νίκη και έφερε την σειρά στον Πειραιά με την συνέχεια να είναι γνωστή κερδίζοντας και στο ΣΕΦ παίρνοντας την πρόκριση για το Final Four.

Σεζόν 2017-2018: Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 58-61

Στο ματς της περσινής χρονιάς ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη στα τελευταία λεπτά μετά τα καθοριστικά σουτ του Παπαπέτρου και Σπανούλη . Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Βασίλης Σπανούλης είχε 12 πόντους (1/3δ., 3/6τρ., 1/2β.), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 λάθη.