«Αγκάλιασε» τη δεύτερη θέση η Φενέρ

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Χίμκι (64-73) και πλέον για να χάσει τη δεύτερη θέση θα πρέπει να αυτοκτονήσει αφού την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τη Μάλαγα στην Πόλη.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκαν αποφασισμένοι για το διπλό κόντρα στην ομάδα του Μπαρτζώκα που πάλευε για ένα καλύτερο πλασάρισμα στην τελική οκτάδα. Η φάση που άλλαξε τη ροή του αγώνα κι έδωσε προβάδισμα στη Φενέρ σημειώθηκε δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτη περριόδου. Ήταν τότε που ο Ρόμπινσον έχοντας κάνει φάουλ στον Σλούκα, προσπάθησε να του πάρει τη μπάλα και χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Ο Έλληνας ευστόχησε στις τρεις βολές, η Φενέρ στην επόμενη φάση κέρδισε νέο φάουλ με τον Νάναλι να ευστοχεί κι έτσι το 52-52 έγινε 52-57.

Το ηθικό των Ρώσων έπεσε κατακόρυφα, η Φενέρ κυριάρχησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και κάπως έτσι οι Τούρκοι πήραν μια σημαντική νίκη. Κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο Μέλι με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ, συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 38-37, 59-53, 64-73

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 4 (4 ριμπάουντ), Σβεντ 19 (5/9 τρίποντα, 8 ασίστ), Βιάλτσεφ 4 (1), Ζάιτσεφ 8 (2), Μάρκοβιτς (0/7 σουτ), Μόνια, Γκιλ 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τζένκινς 8 (1), Τόμας 10 (7 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 7, Μέλι 12 (10 ριμπάουντ), Ουάναμεϊκερ 14 (1), Σλούκας 11 (2), Νάναλι 12 (2), Γκούντουριτς, Κάλινιτς 2, Ντίξον 8 (2), Ντουβερίογλου 1 (6 ριμπάουντ), Ντατόμε 6