Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 55-76 : Ναυάγιο στο Φάληρο, έχασε το ματς και τη διαφορά στο α΄ δεκάλεπτο!

O Oλυμπιακός μετά από ένα τραγικό α δεκάλεπτο(6-27) , έχασε 76-55 από τη Μπαρτσελόνα και μαζί τη διαφορά των 9 πόντων της Βαρκελώνης.

Εμφάνιση-σοκ για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, καθώς για την 21η αγωνιστική της EuroLeague, οι Πειραιώτες δέχτηκαν ήττα-σφαλιάρα από την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, χάνοντας με σκορ 55-76. Απογοητευτική και κατώτερη των περιστάσεων εμφάνιση από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πραγματοποίησαν το χειρότερο τους ευρωπαϊκό παιχνίδι για φέτος, σε ένα κρίσιμο ματς που υπήρχε το «πρέπει» για τη νίκη.

Πλέον, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ μπαίνουν σε μπελάδες. Όχι μόνο έχασαν έδαφος για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης στη κατάταξη , αλλά υστερούν και στην ισοβαθμία από τους Καταλανούς, καθώς έχασαν και την διαφορά, αφού είχαν νικήσει με +9 (60-69) στην Βαρκελώνη. Με αυτόν τον τρόπο έπεσαν στην έκτη θέση και έβαλαν και τους «μπλαουγκράνα» στο κόλπο για την κατάκτηση της πολυπόθητης τέταρτης θέσης.

Τίποτα δεν κύλησε καλά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πραγματοποίησαν ένα ντροπιαστικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο βρέθηκαν να χάνουν με σκορ 6-27! Από εκεί και έπειτα, όχι μόνο δεν μπόρεσαν ποτέ να γυρίσουν το ματς, αλλά και το παράτησαν, παραδεχόμενοι την ήττα τους. Επόμενος αντίπαλος η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο Τελ Αβίβ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

O Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι στο κατάμεστο ΣΕΦ έχοντας στη πεντάδα τους Γκος, Σπανούλη, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, με την Μπαρτσελόνα να έχει στο «4» τον Σίνγκλετον και στο «5» τον Τόμιτς.

Με το τρίποντο του Μπλάζιτς και το σουτ το Πάνγκος, η διαφορά έφτασε και στο +10 (4-14) στο 6’, με τους γηπεδούχους να έχουν μπλοκάρει επιθετικά. Οι Ισπανοί είχαν βρει εντυπωσιακό ρυθμό στην επίθεση, με τα τρίποντα των Σίνγκλετον και Χάνγκα, η διαφορά έφτασε στο +19 (6-25) για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν 4/6 σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, έχαναν τρίποντα (0/5) και βολές, δείχνοντας εκτός τόπου και χρόνου, με τους «μπαλουγκράνα» να προηγούνται στο δεκάλεπτο με το επιβλητικό σκορ 6-27! Ο Ολυμπιακός βίωσε το χειρότερο δεκάλεπτο του στη φετινή σεζόν, με τον Μιλουτίνοφ να το βγάζει δίχως να έχει πάρει σουτ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με 4 σερί πόντους από τον Σέρβο σέντερ, οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν, με τον κόσμο στην κερκίδα να… ζεσταίνεται, προσπαθώντας να δώσει ώθηση στους παίκτες με τη φωνή του. Ο Σπανούλης με μπάσιμο και τρίποντο μείωσε σε 15-27, δίνοντας ψυχολογία στην ομάδα του. Οι Πειραιώτες ... αγρίεψαν στην άμυνα, , μάζευαν όλα τα ριμπάουντ και παράλληλα έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, με τον Πρίντεζη να φτάνει το σερί του Ολυμπιακού στο 11-0 (17-27) στο 14’. Με το τρίποντο του Τουπάν ο Ολυμπιακός μείωσε σε 21-27 στο 17’, μετρώντας ένα εντυπωσιακό 15-0 σερί, με την Μπαρτσελόνα να βάζει… γκολ με το μακρινό σουτ του Μπλάζιτς, σημειώνοντας το πρώτο της καλάθι στη δεύτερη περίοδο μετά από 7 λεπτά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε ισορροπία με τους Καταλανούς να κρατούν πάνω-κάτω τη διαφορά των 10 πόντων με τον Σίγκλετον να έχει 4/6 τρίποντα, με τον Χάνγκα να εκτοξεύει τη διαφορά στους 14 στο 3.48 πριν από το τέλος. Ένα 4-0 έφερε το 40-50, αλλά πάλι ο Σίγκλετον πυροβόλησε με τρίποντο για το 40-53, για να μειώσει με τρίποντο ο Στρέλνιεκς στη λήξη σε 43-55. Τα λάθη των δυο ομάδων συντριπτικά υπέρ της Μπαρτσελόνα 11-3.

Κακό και το ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη Μπαρτσελόνα να ανοίγει τη διαφορά στο 43-59, με τον Πρίντεζη να χάνει 3 βόλες και δυο συνεχόμενα σουτ. Το σκορ 45-63 ήταν απαγορευτικό για τη νίκη και ο Ολυμπιακός στόχευσε πλέον στην υπεράσπιση της διαφοράς των 9 πόντων του πρώτου γύρου. Η αστοχία όμως ακόμη και στις βολές ήταν απρόσμενη και η Μπαρτσελόνα άνοιξε τη διαφορά στο + 21 πόντους(46-67) και σταμάτησε στο 55-76!

Πέρυσι η Μπάρτσελόνα, που είχε κερδίσει πέρυσι 90-63 είναι πλέον πάνω από τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία με 12-9 νίκες και καλύτερη διαφορά στο μεταξύ τους παιχνίδια.

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Ο Κρις Σίνγκλετον ήταν ο παίκτης που έκανε την διαφορά στο παιχνίδι. Ο Αμερικανός πάουερ-φόργουορντ ήταν εντυπωσιακά εύστοχος από την περιφέρεια, μετρώντας 5/8 τρίποντα, τελειώνοντας το ματς όντας ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 18 πόντους, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Οι Πειραιώτες δεν βρήκαν τρόπο να περιορίσουν την δράση του. Άξιος συμπαραστάτης του και ο εξαιρετικός Κέβιν Πάνγκος που δημιούργησε ρήγματα στους γηπεδούχους, προσφέροντας λύσεις σε σκορ και δημιουργία (9 πόντοι, 8 ασίστ) στη Μπαρτσελόνα. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ο οποίος ούτε που πήρε πάνω του σουτ στη πρώτη περίοδο.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Ολυμπιακός ήταν απογοητευτικός στην επίθεση. Πέρα από το γεγονός πως σημείωσε μόλις 55 πόντους, τα ποσοστά του ήταν τραγικά τόσο στα τρίποντα (4/23-17.4%), όσο και στις βολές (13/22-59.1%).

Τα δεκάλεπτα: 6-27, 28-38, 43-55, 55-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Τουπάν 4 (1), Σπανούλης 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Τίμα 1, Μιλουτίνοβ 11 (3/3 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στρέλνιεκς 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 6 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 8, Πάνγκος 9 (3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, κανένα λάθος), Σίνγκλετον 18 (5/8 τρίποντα), Χάνγκα 11 (1), Μπλάζιτς 8 (2), Ερτέλ 7, Οριόλα 2, Κούριτς, Κλαβέρ 3 (1), Τόμιτς 10

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/27 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 13/22 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 6 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/47 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 5/9 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 7 λάθη

Ο Ολυμπιακός θα παίξει εκτός έδρας με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (7/2 στις 21:05).