Ολυμπιακός-Χίμκι 71-57: H άμυνα έφερε τη νίκη!

Ο Ολυμπιακός με κορυφαίους τους Παπανικολάου, Βεζένκοφ κέρδισε 71-57 την Χίμκι του Μπαρτζώκα

Την όγδοη συνεχόμενη σερί νίκη του στο ΣΕΦ σημείωσε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε της Χίμκι με 71-57 , έχοντας μετατρέψει σε… κάστρο τους το φαληρικό στάδιο το τελευταίο δίμηνο. Με αυτόν τον τρόπο οι Πειραιώτες έκαναν το ρεκόρ τους 12-7 και παρέμειναν σε τροχιά τετράδας. Επόμενος αντίπαλος την ερχόμενη Πέμπτη η Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Με εξαίρεση ένα «νεκρό» πεντάλεπτο στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στους Ρώσους. Ξεκίνησα με άμυνα-γρανίτη στο πρώτο ημίχρονο, πάτησαν… γκάζι στη Τρίτη περίοδο, εκτόξευσαν την διαφορά +19 (48-29) στο 26’ και από εκεί και πέρα έφτασαν εύκολα και άνετα στο θετικό αποτέλεσμα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Γκος, Σπανούλη, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ, στην επιστροφή του Σέρβου στην αγωνιστική δράση.

Ο «Παπ» ευστόχησε στο καθιερωμένο του τρίποντο όταν ξεκινάνε τα παιχνίδια, με τον Γκος να διαμορφώνει το 8-3 στο 4’ , ενώ ο Μιλουτίνοφ, έφερε την διαφορά στο +11 (14-3) στο 6’. Ο Μπλατ έκανε γρήγορο ροτέισον, έχοντας αλλάξει σχεδόν όλη την πεντάδα του στο 9’ (Στρέλνιεκς, Μάντζαρης, Τουπάν, Πρίντεζης, ΛεΝτέι), με τον υπαρχηγό να παίρνει πρωτοβουλίες, διαμορφώνοντας το 20-9 στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο, η Χίμκι βελτίωσε την άμυνα της, μειώνοντας σε 20-15 και πλησίασαν ακόμη περισσότερο στο σκορ (20-18) με το τρίποντο του Κρόκερ, με τον προβληματισμένο Μπλατ να παίρνει τάιμ-άουτ. Ο Παπανικολάου στο 16’ έδωσε… ανάσα στους γηπεδούχους με ένα ακόμη τρίποντο. Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 3 πόντους σε 8 λεπτά, οι Ρώσοι πλησίασαν στον πόντο (23-22) και στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο… αφανής Στρέλνιεκς με τρίποντο διαμόρφωσε το 32-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με το τρίποντο του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός εκτόξευσε την διαφορά στο +14 (38-24) στο 23’. Ο «καυτός» Παπανικολάου είχε πάρει… φωτιά στην επίθεση, έχοντας 4/5 σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα, εκτοξεύοντας το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο +19 (48-29) στο 26’.Ο Στρέλνιεκς «πυροβόλησε» και πάλι στο τέλος της περιόδου, καθώς με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 55-36, με τον… μαέστρο Σπανούλη με φτάνει τις 8 ασίστ.

Η Χίμκι με ένα σερί 7-14 στην τελευταία περίοδο, μείωσε στο 62-50 (3.18 πριν από το τέλος) , με τον Ολυμπιακό να κρατάει στη συνέχεια τη διαφορά, αλλά έπαιζε με τη φωτιά για άλλη μια φορά, εξαιτίας της επιπολαιότητας των παικτών του. Η Χίμκι μάλιστα μείωσε σε 65-55, αλλά ο Βεζένκοφ με δυο τρίποντα έφερε το 71-57!

Ο Ολυμπιακός με καλή άμυνα και χωρίς να παίξει σπουδαίο μπάσκετ πέτυχε τη 12η νίκη του σε 19 ματς και πάει την επόμενη εβδομάδα στην Κωνσταντινούπολη για να αντιμετωπίσει την Φενέρ.

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Ο Κώστας Παπανικολάου επιβεβαίωσε για ακόμη μία φορά το γιατί είναι ο πιο φορμαρισμένος παίκτης του Ολυμπιακού τις τελευταίες εβδομάδες. Ο Έλληνας σμολ-φόργουορντ βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση, πραγματοποιώντας μία ακόμη γεμάτη εμφάνιση, έχοντας πάρει… φωτιά από την περιφέρεια. Τέλειωσε το ματς έχοντας 14 πόντους με 4/8 τρίποντα, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ, σε 30 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο παίκτης-αποκάλυψη του αγώνα, Σάσα Βεζένκοφ, που έδωσε επιθετική ώθηση με 14 πόντους (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα). Θηρίο μέσα στη ρακέτα ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (13 ποντοι, 7 ριμπάουντ), παλικάρι και μαχητής ο Γιώργος Πρίντεζης με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, αντέχοντας στο ξυλο των Ρώσων στο τέλος. Επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις ο Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος πήρε πρωτοβουλίες (11 πόντοι, 3/4 τρίποντα), με τους Βασίλη Σπανούλη και Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος να μοιράζουν 15 ασίστ!

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Ολυμπιακός κράτησε στο πρώτο ημίχρονο στους 22 πόντους την Χίμκι. Είχε καλό ποσοστό από την περιφέρεια (10/25-40% τρίποντα), έπαιξε ομαδικό μπάσκετ μοιράζοντας 20 ασίστ και πήρε την μάχη στα ριμπάουντ (33-28). Οι Πειραιώτες είχαν για ακόμη ένα ματς πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Μιλουτίνοφ 13, Στρέλνιεκς 11, Βεζένκοφ 14, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 14), έχοντας και πάλι πλουραλισμό στην επίθεση. Δεν έπαιξε καθόλου στο ματς ο Γιάνις Τίμα, με τον Ντέιβιντ Μπλατ να δείχνει πως δεν τον υπολογίζει.

Ολυμπιακός: Γκος 3 (1), Τουπαν, Σπανούλης 6 (9 ασίστ, 5 λάθη), Τίμα, Μιλουτίνοβ 13 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 11 (3), Βεζένκοφ 14 (2), Πρίντεζης 10 (8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 14 (4), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι

Χίμκι: Μποστ 3 (1), Κρόκερ 10 (2), Βιάλτσεβ 2, Γκριν, Ζαΐτσεβ, Μάρκοβιτς 2, Γκιλ 9 (1), Γκουμπάνοβ, Ζούμπκοβ, Τζένκινς 4, Τόμας 6, Μίκι 21 (2)
22:37

Τα ομαδικά στατιστικά

Ολυμπιακός: 11/13 βολές, 15/29 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 33 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 τάπες

Χίμκι: 3/8 βολές, 18/34 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 28 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη

Eπόμενη αγωνιστική: O Ολυμπιακός θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με τη Φενέρμπαχτσε στις 24/1 (19:30)