Ολυμπιακός-Μπασκόνια 91-87: Α πα πα, ένας Παπανικολάου

Με ένα εκπληκτικό τρίποντο με ταμπλό ο Παπανικολάου έκανε το 80-80, έστειλε το ματς στην παράταση, όπου ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα 91-87 την Μπασκόνια

Την τρίτη σερί νίκη του μέσα στο 2019 σημείωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετά τους Παναθηναϊκό και ΑΕΚ, νίκησε και την Μπασκόνια με 91-87 στο ΣΕΦ, κάνοντας το ρεκόρ του 11-6 στην EuroLeague. Με αυτόν τον τρόπο, οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε τροχιά τετράδας. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά σε ένα ματς που έδειχνε χαμένο, βρήκαν την δύναμη και την αυταπάρνηση, να στείλουν το ματς στην παράταση (80-80), χάρη στο «καυτό» τρίποντο του κορυφαίου στην αναμέτρηση Κώστα Παπανικολάου.

Ρίσκαρε ο Ντέιβιντ Μπλατ στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, καθώς έβγαλε τα τελευταία 15 λεπτά του ματς σχεδόν με την ίδια πεντάδα (Μάντζαρη, Γκος, Παπανικολάου, Πρίντεζη, ΛεΝτέι), κρατώντας σε όλα αυτά τον Σπανούλη στον πάγκο, αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι βρήκαν την δύναμη να φτάσουν σο θετικό αποτέλεσμα. Φάνηκαν επηρεασμένοι οι "ερυθρόλευκοι" από την (ξαφνική) απουσία του εμπύρετου Νίκολα Μιλουτίνοθ, αλλά στο τέλος αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν.

To ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπόγρη, ελλείψει Μιλουτίνοφ, ο οποίος έμεινε εκτός δωδεκάδας, καθώς ταλαιπωρείται με υψηλό πυρετό.

Ο «Παπ» ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα στο ματς, με τον Πρίντεζη στη συνέχεια να παίρνει το ματς πάνω του. Ο υπαρχηγός έκανε … θραύση , φέρνοντας στο +5 (14-11 στο 6’) την ομάδα του , ενώ Μπλατ χρησιμοποίησε 10 παίκτες (Γκος, Σπανούλης, Τίμα, Βεζένκοφ, ΛεΝτέι είχαν περάσει στο παρκέ) ως στο 8’. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Βάσκους να προηγούνται με 20-22.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν η άμυνα, καθώς οι Βάσκοι με τους Χίλαρντ και Τζάνινγκ να «πυροβολούν» από την περιφέρεια, έφεραν το σκορ στο +4 (26-30) στο 13’.

Οι Βάσκοι έβρισκαν συνεχώς εναλλακτικές λύσεις στο σκοράρισμα, έχοντας 16/18 (!) δίποντα, και το ημίχρονο να τελειώνει 43-47.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η άμυνα του Ολυμπιακού έσφιξε και ο Πρίντεζης έδωσε ξανά την πρωτοπορία στον Ολυμπιακό (55-53) για να απαντήσει η Μπασκόνια με ένα σερί 9-0 και να φέρει το ματς στο 55-63. Οι επιθέσεις του Ολυμπιακού ήταν βεβιασμένες και συνάμα άστοχες.

Ίδια εικόνα και στην τελευταία περίοδο με την Μπασκόνια να προηγείται 57-66 για να απαντήσει ο Λε Ντει με δυο καλάθια και δυο βολές στο 33΄για το 63-66. Ταιμ άουτ από τον Περάσοβιτς, ο Γκος όμως με τρίποντο έφερε πιο κοντά τον Ολυμπιακό, στο 66-68 μετά από το τέταρτο επιθετικό ρημπάουντ του Λε Ντέι. Ο Πουαριέ που χωρίς τον Μιλουτίνοβιτς έκανε πάρτι χρεώθηκε το τέταρτο φάουλ του, αλλά ένα λάθος των διαιτητών μέτρησαν καλάθι του Βιλντόζα που με βολή έκανε το 66-72 και με νέο δίποντο το 66-74. Το 69-74 από τον Πρίντεζη και με φόλοου του κορυφαίου Ζακ Λε Ντέι το 71-74 στο 37΄. Ο Ολυμπιακός ανάγκασε άμεσα τη Μπασκόνια να χάσει τη μπάλα και ο Γκος από τη γραμμή των βολών μείωσε σε 73-74. Πιεστική άμυνα και βήματα από τη Μπασκόνια, ο Γκος όμως αστόχησε σε λέι απ. Μεγάλο τρίποντο του Βιντόζα από τα 8 μέτρα έδωσε αέρα 4 πόντων στη βάσκικη ομάδα 64" πριν από το τέλος, αφού ο Ολυμπιακός έχασε νωρίτερα δυο ευκαιρίες να πάρει προβάδισμα. Επιθετικό φάουλ έφερε τον Παπανικολάου στις βολές που ευστόχησε και στις δυο για το 75-77 στα 27".

Φάουλ του Γκος στον Χίλιαρντ που βρήκε διχτάκι μια φορά (75-78) 16" πριν από τη λήξη. Γρήγορο δίποντο του Γκος (77-78) στα 14" και φάουλ στον Βιλντόζα στα 13". Ο Αργεντίνος έκανε το 77-80 , αλλά ο Παπανικολάου με τη βοήθεια του ταμπλό ισοφάρισε 80-80 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Νέο δύσκολο τρίποντο του Παπανικολάου από το πουθενά και προβάδισμα 83-80 στην παράταση για να απαντήσει με δίποντο ο Βιλντόζα (83-82). Τον μιμήθηκε ο Πρίντεζης (85-82) και ο Λε Ντέι για το 87-82 2.49" για τη λήξη της παράτασης. ο Παπανικολάου συνέχισε να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι και με 2 βολές(22 πόντοι) σκόραρε και με βολές(89-82). Ο Τζάμιν μείωσε με τρίποντο(89-85), αλλά νέο επιθετικό φόλοου του Λε Ντέι έδωσε διαφορά 6 πόντων(91-85) και ουσιαστικά τη νίκη, αφού η Μπασκόνια απλά μείωσε 91-97.

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος ήταν ο μεγάλος MVP της αναμέτρησης. Τέλειωσε το ματς έχοντας 22 πόντους, με 6/7 (!) τρίποντα, ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ στους συμπαίκτες του, σε 36 λεπτά συμμετοχής. Με το δικό του "καυτό" σουτ από την περιφέρεια έστειλε το ματς στην παράταση, σε μία ηγετική εμφάνιση από τον Έλληνα φόργουορντ. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Ζακ ΛεΝτέι (23 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Γιώργος Πρίντεζης (19 πόντοι, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ) και Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (17 πόντοι, 6 ασίστ).

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Ντέιβιντ Μπλατ έβγαλε το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης με 5 παίκτες, οι οποίοι και είχαν μακράν τον μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής: Γκος 39:22, Πρίντεζης 38:04, Παπανικολάου 36:01, Μάντζαρης 26:45 και ΛεΝτέι 29:51. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως ο Σπανούλης χρησιμοποιήθηκε στο ματς μόλις 11 λεπτά στην αναμέτρηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80 (κ.α.), 91-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 17 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Τουπάν, Σπανούλης 4 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη σε 11 λεπτά), Τίμα, Στρέλνιεκς 2, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 19 (9/19 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Παπανικολάου 22 (6/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Μάντζαρης, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 23 (10/13 δίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κόψιμο)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 19 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βόιτμαν 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χουέρτας 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζάνινγκ 8 (1/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιοπ, Πουαριέ 17 (8/9 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Σιλντς 3, Χίλιαρντ 13 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/50 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 14/19 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 26/42 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 11/16 βολές, 33 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 10 λάθη

Ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στη Μαδρίτη για να παίξει με τη Ρεάλ (10/1 στις 22:00).